Legalizacja kryptowalut w tym państwie przyniosła zaskakujące efekty

Bitcoin jest prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze od 3 lat. Miało to ułatwić funkcjonowanie rynku krytowalut oraz uświadomienie obywateli odnośnie alternatywnych środków płatniczych. Właśnie ukazały się pierwsze dane, które rzucają nowe światło na tę kwestię i pokazują, jaki skutek przyniosło takie rozwiązanie. Czy legalizacja kryptowalut się sprawdziła?

Legalizacja krypto dała nieoczekiwane efekty

Bitcoin jest prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze od 3 lat, ale dziś ludzie używają go mniej niż w 2022 r. Kryptowalutowe przekazy pieniężne do Salwadoru spadły o 18% na początku 2023 r. Przekazy pieniężne w bitcoinach i innych kryptowalutach wysyłane do Salwadoru spadły o 17,8% w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2023 r. Zgodnie z oświadczeniem, Salwador otrzymał łącznie 15,98 miliona dolarów przekazów pieniężnych za pośrednictwem kryptowalut. Kwota ta oznacza spadek o 3,47 mln USD, w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku. Wówczas zarejestrowano ponad 19,45 mln USD w przekazach kryptowalutowych. Pokazuje to, że polityka gospodarcza wokół Bitcoin, zaproponowana przez prezydenta Nayiba Bukele, nie znalazła jeszcze uznania wśród Salwadorczyków. Zdecydowana większość nadal preferuje tradycyjne przelewy, zamiast opcji opartych na kryptowalutach. Zatem legalizacja krytowalut niewiele zmieniła.

Zobacz też: Edukacja zamiast lekceważenia. Ambitne plany Brytyjczyków wobec Bitcoina

Niespełnione nadzieje

Przekazy kryptograficzne stanowiły 1,34% wszystkich przekazów ogółem. Zgodnie z raportem, łączna wartość przekazów wniosła prawie 1,2 mld dolarów. Chociaż procentowy spadek przekazów pieniężnych w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wyniósł prawie 20%, w porównaniu do 2022 r. Widać zatem, że ​​od czasu wdrożenia ustawy o bitcoinach, wykorzystanie kryptowalut do transakcji międzynarodowych nie wpłynęło znacząco na salwadorską gospodarkę. Większość Salwadorczyków wysyła pieniądze za pomocą tradycyjnych usług, a wysyłane przez nich kwoty są prawie takie same. W 2022 roku do kraju Ameryki Środkowej wysłano przekazy pieniężne o wartości ponad 7 miliardów dolarów. Za pomocą kryptowalut wysłano tylko 126 milionów dolarów.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze