Kuwejt przykręca śrubę: całkowity zakaz transakcji kryptowalutami i aktywami wirtualnymi!

Urząd ds. Rynków Kapitałowych Kuwejtu oficjalnie potwierdził, że w kraju obowiązuje zakaz dokonywania praktycznie wszystkich operacji kryptograficznych.

18 lipca br. główny regulator finansowy Kuwejtu wydał okólnik w sprawie nadzoru i emisji wirtualnych aktywów. Zgodnie z treścią dokumentu w kraju zakazuje się operacji związanych z kryptowalutami, w tym dokonywania nimi płatności oraz związanych z nimi inwestycji, a także ich wydobycia. W ten sposób władze dążą do zmniejszenia ryzyka i negatywnych konsekwencji związanych z inwestowaniem lub obrotem aktywami wirtualnymi.

Kuwejt odwraca się od kryptowalut?

Okólnik zakazuje również lokalnym organom regulacyjnym wydawania jakichkolwiek licencji zezwalających firmom na świadczenie usług związanych z aktywami wirtualnymi jako działalności komercyjnej. Co istotne, zakazy nie dotyczą papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych, które są nadzorowane przez Centralny Bank Kuwejtu i Urząd ds. Rynków Kapitałowych.

Urząd wymaga również od klientów ostrożności i świadomości ryzyka związanego z wirtualnymi aktywami. Jak czytamy w dokumencie wydanym przez organ, kryptowaluty „nie mają statusu prawnego i nie są emitowane ani obsługiwane”. Ponadto „ceny tych aktywów są zawsze napędzane spekulacjami, które narażają je na gwałtowny spadek”.

Nowe przepisy są zgodne z obowiązującymi w Kuwejcie środkami zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Wprowadzone ograniczenia są częścią nowego międzywydziałowego zakazu wykorzystania kryptowalut obejmującego kilka organów nadzorczych. Podobne okólniki zostały wydane przez Centralny Bank Kuwejtu, Ministerstwo Handlu i Przemysłu oraz jednostkę regulacyjną ds. ubezpieczeń.

Zobacz też: Uwaga, inwestorzy! Oszuści stosują metodę „na złote i srebrne monety”!

Nowe procedury i obostrzenia

Ze względu na rosnące zainteresowanie aktywami wirtualnymi i kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, Ethereum i Dogecoin, w ostatnim czasie lokalne kuwejckie organy regulacyjne przeprowadziły kampanie uświadamiające społeczeństwo na temat potencjalnych zagrożeń związanych z wysoce zmiennym charakterem tych aktywów.

Warto też przypomnieć, że w osobnej sprawie Bank Centralny Kuwejtu określił 46 transakcji i procedur, które wymagają jego uprzedniej zgody przed ich wykonaniem przez spółki, banki i podmioty znajdujące się pod jego nadzorem. Transakcje te obejmują różne działania z udziałem spółek akcyjnych, publicznych i zamkniętych, a także spółek podlegających nadzorowi banku. Bank podkreślił również znaczenie przestrzegania międzynarodowych kodów i klasyfikacji działalności gospodarczej przy dodawaniu lub zmianie działalności w licencjach komercyjnych.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze