Kupiłeś kryptowaluty, bo polecił Ci je kumpel? Uważaj na te pułapki!

Według FINRA Investor Education Foundation i NORC z University of Chicago około jedna trzecia nowych inwestujących w kryptowaluty w 2022 roku wykorzystała sugestię znajomego jako główny powód ich zakupu.

Tobie też znajomy polecił kryptowaluty?

Rekomendacje znajomych były czynnikiem motywującym numer jeden dla nowych nabywców kryptowalut. To może kryć pułapki dla nieostrożnych, ostrzegają eksperci.

— Nie wyobrażam sobie, żeby przyjaciele rozmawiali o tym, że stracili pieniądze — powiedział Lee Baker, certyfikowany planista finansowy i założyciel Apex Financial Services w Atlancie.

Zyski są sexy i ludzie lubią się nimi chwalić. Nikt jednak nie mówi o minusach inwestowania.

Lee Baker

Dziś znacznie mniej nowych inwestorów wybiera bardziej tradycyjne sposoby lokowania gotówki, takie jak akcje i obligacje. Według badania rozbieżność wskazuje, że istnieje „element społeczny w inwestowaniu w kryptowaluty, który nie jest widoczny w przypadku inwestycji w akcje lub obligacje”.

Nie oznacza to, że rekomendacja znajomego jest koniecznie kiepskim powodem do zakupu zasobów cyfrowych.

Może Cię zainteresować: Czy właściciel Binance rzeczywiście jest „bogatszy od Muska i Putina”?

Krypto drogą do innych aktywów

– Z jednej strony krypto może być wstępem do bardziej tradycyjnego inwestowania – powiedział Gary Mottola, jeden ze współautorów raportu.

Istnieją pewne dowody na to, że tak się dzieje. Aż 36% nowych inwestorów kryptograficznych stwierdziło, że zakup zwiększył ich zainteresowanie inwestowaniem na giełdzie.

Aktywa kryptograficzne w 2021 roku rosły w rekordowym dla siebie tempie. Na przykład Bitcoin skoczył z około 10 000 USD latem 2020 roku do szczytu powyżej 68 000 USD w listopadzie 2021 roku.

Karta szybko się odwróciła podczas tak zwanej „kryptograficznej zimy”. Wówczas inwestorzy stracili łącznie ponad 2 biliony dolarów.

O ile nie jest to osoba posiadająca odpowiednią wiedzę finansową, powinna kierować się zasadą: ufaj, ale weryfikuj.

– powiedział Baker o informacjach, które możesz usłyszeć od znajomych lub „pseudoekspertów” w mediach społecznościowych.

Dodał też, że jedno z niebezpieczeństw związanych z radami kumpli jest brak zrozumienia ryzyka i zmienności rynku kryptowalut.

Kolejna potencjalna pułapka. Możesz otrzymać rekomendację znajomego, gdy rynek zbliża się do szczytu. W momencie, kiedy duża część potencjału wzrostu została już zrealizowana.

Obecna wartość Bitcoina wynosząca około 30 000 USD jest prawie dwukrotnie wyższa niż na początku 2023 roku.

Zobacz również:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze