Które trendy ZDOMINUJĄ końcówkę 2024 roku? Ekspert typuje najlepsze inwestycje

W obliczu dynamicznych zmian w świecie kryptowalut i technologii blockchain Gracy Chen, CEO giełdy kryptowalut Bitget, podzieliła się z nami swoimi prognozami na koniec 2024 roku w ekskluzywnym komentarzu nadesłanym do Redakcji. Zdaniem prezeski w najbliższych miesiącach powinniśmy się przyglądać bliżej zmianom w sektorze zdecentralizowanych finansów (DeFi), rozwiązań związanych ze skalowalnością Bitcoina oraz integracji tzw. Walut Cyfrowych Banków Centralnych (CBDC) z tradycyjnymi systemami bankowymi.

Rozkwit DeFi dzięki RWA

Gracy Chen otwiera swoją autorską listę typów stawiając na decentralizację i tokenizację: „Przewiduje się, że do końca 2024 r. przestrzeń DeFi będzie się rozwijać wraz z tworzeniem bardziej złożonych produktów i usług finansowych. Po integracji rzeczywistych aktywów (RWA), DeFi może budować bardziej wyrafinowane produkty, zwiększając możliwości generowania zysku i źródeł dochodu” – tłumaczy.

Integracja rzeczywistych aktywów w ekosystemie DeFi może zrewolucjonizować sposób, w jaki inwestorzy korzystają z usług finansowych. Dzięki temu możliwe będzie tworzenie nowych instrumentów finansowych, które łączą tradycyjne aktywa z technologią blockchain.

Lista kryptowalut RWA o największej kapitalizacji całkowitej, źródło: Coingecko
Lista kryptowalut RWA o największej kapitalizacji całkowitej, źródło: Coingecko

Skalowalność Bitcoina i rozwiązania warstwy 2

Kolejnym typem dyrektorki giełdy Bitget jest niezniszczalny Bitcoin: „Jeśli chodzi o rozwiązania skalowalności Bitcoina, innowacje takie jak Ethereum 2.0 i rozwiązania warstwy 2 (L2) zwiększyły szybkość transakcji i obniżyły koszty, czyniąc kryptowaluty bardziej odpowiednimi do codziennego użytku. Oczekuje się, że rozwiązania Bitcoina w warstwie 2 (L2) nabiorą kształtu na początku 2025 r., rozszerzając zakres jego zastosowań” – obstawia Chen.

Rozwiązania warstwy 2 dla Bitcoina mają potencjał znacznie zwiększyć wydajność sieci, umożliwiając szybsze i tańsze transakcje. Byłby to kluczowy krok w kierunku masowej adopcji kryptowalut w codziennych transakcjach, korzystający z renomy i reputacji samego BTC.

Wykres kursu Bitcoina, źródło: Coingecko
Wykres kursu Bitcoina, źródło: Coingecko

CBDC jako katalizator zmian w systemie finansowym

Na koniec Chen wskazuje na rolę instytucji państwowych w „pchaniu” ekosystemu krypto do przodu: „Integracja tzw. Walut Cyfrowych Banków Centralnych (CBDC) również odegra kluczową rolę w kształtowaniu nadchodzącego roku. W miarę jak państwa narodowe będą odkrywać i rozbudowywać swoje własne CBDC, interakcja między tradycyjnymi finansami a kryptowalutami będzie się pogłębiać. Może to prowadzić do zwiększonego popytu na płatności aktywami cyfrowymi i potencjalnie przekształcić całe systemy płatności” – zauważa CEO giełdy Bitget.

Wprowadzenie CBDC przez różne państwa może zacieśnić więzi między tradycyjnym sektorem finansowym a technologiami blockchain. To może skutkować nie tylko usprawnieniem systemów płatności, ale także zwiększeniem zaufania do cyfrowych form pieniądza.

Podsumowanie

Podsumowując, liderka jednej z największych giełd krypto na świecie stawia na zacieśnianie więzi między „Dzikim Zachodem” sektora aktywów cyfrowych a tradycyjnymi systemami finansowymi.

Czy 2025 rok, jak wielu sądzi szczyt obecnej hossy, będzie napędzał wzrosty właśnie z tego tytułu?

Czas pokaże.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom