Kto nakupił Bitcoina za 16 miliardów dolarów? „To dopiero początek rewolucji”
Inwestorzy instytucjonalni z gigantycznymi zasobami finansowymi coraz bardziej i coraz częściej angażują się w przestrzeń kryptowalutową. Dane sugerują, że zainteresowanie tych wyjątkowo głębokich kieszeni widocznie wzrosło po wprowadzeniu spot Bitcoin ETF w Stanach Zjednoczonych. Od tego momentu instytucjonalne wieloryby zgromadziły w swoich portmonetkach ponad 16 miliardów dolarów w BTC.
Inwestorzy instytucjonalni kupują Bitcoin na potęgę
Z danych udostępnionych przez firmę analityczną IntoTheBlock, wiemy, że długo oczekiwane mityczne wejście instytucji na rynek kryptowalut zdaje się dziać. Wieloryby, czyli portfele posiadające 1000 lub więcej BTC – zgromadziły prawie 16,8 miliarda USD w Bitcoinie. I to wszystko od momentu zatwierdzenia spot Bitcoin ETF. Według raportu, łącznie zgromadziły one horrendalną kwotę 250 000 BTC.
IntoTheBlock zauważa kluczową zmianę w składzie wielorybów. Firmy z tradycyjnych finansów zaczynają zastępować dotychczasowych menedżerów aktywów na takich związanych z kryptowalutami. Sprzedaż Bitcoinów na popularnej giełdzie Coinbase również zmalała, co wskazuje na złagodzenie presji sprzedażowej.
Wąski „Coinbase Premium Gap”, jak pokazuje z kolei firma analizująca łańcuchy bloków CryptoQuant, sugeruje zmniejszenie presji sprzedażowej na giełdzie, którą często używają inwestorzy instytucjonalni. Stabilizacja przepływów do spot Bitcoin ETF-ów oraz wzrost ceny króla kryptowalut niewątpliwie przyczyniły się do tego zjawiska.
Ogromne firmy inwestują w kryptowaluty
Najnowsze zgłoszenia do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pokazują, że fundusze hedgingowe i giganci z Wall Street zwiększają swoje zaangażowanie w Bitcoina. Właśnie poprzez spotowe Bitcoin ETF-y. Na przykład, fundusz Bracebridge Capital z siedzibą w Bostonie, zarządzający aktywami o wartości około 12 miliardów USD, zrobił zakupy za bagatela 360 milionów USD.
Fundusze i finansowi giganci to jednak nie jedyni zainteresowani. Stan Wisconsin stał się pierwszym lokalnym organem rządowym, który ujawnił inwestycję w Bitcoina. Ostatnio potwierdzili zakup 94 562 akcji BlackRock’s iShares Bitcoin Trust (IBIT) o wartości prawie 100 milionów USD. JPMorgan Chase z kolei zgarnął 731 246 USD w IBIT ETF BlackRocka, BITB Bitwise, FBTC Fidelity i GBTC Grayscale. Podczas gdy Wells Fargo posiada obecnie 141 817 USD w GBTC. BNP Paribas i BNY Mellon dokonali podobnych ujawnień.
Francuski BNP Paribas, drugi co do wielkości bank w Europie, którego dział zarządzania aktywami posiada ponad 600 miliardów USD aktywów, również włączył Bitcoin do portfela. W pierwszym kwartale tego roku skusił się na akcje IBIT.
„To dopiero początek”
Matt Hougan, dyrektor inwestycyjny Bitwise Asset Management, uważa, że wprowadzenie spot Bitcoin ETF-ów było przełomowym momentem dla rynku kryptowalut. Twierdzi, że było to otwarcie dla inwestorów instytucjonalnych na niespotykaną dotąd skalę. Hougan podkreśla jednak, że jest to dopiero początek tego typu adopcji Bitcoina. Kolejne tego typu wieloryby w posiadaniu Bitcoin ETF mogą naturalnie mieć wpływ na wzrost wartości największej kryptowaluty.