Kryptowaluty w zamian za lojalność. Nubank wprowadza własny token

Główny brazylijski neobank Nubank, wspierany przez amerykańskiego inwestora i biznesowego magnata Warrena Buffetta, ogłosił wprowadzenie własnej kryptowaluty. Nucoin, jak ją nazwano, został opracowany w sieci Polygon i ma odegrać główną rolę w programie lojalnościowym banku.

Kryptowaluty jako nagroda dla klientów

W połowie 2022 roku Nubank wprowadził opcję handlu kryptowalutami za pośrednictwem swojej aplikacji mobilnej. Do tej pory z tej opcji skorzystały dwa spośród 70 milionów użytkowników. Kilka miesięcy temu jego władze zgłosiły akces do rozwoju własnego tokena, powołując się na – jak powiedział dyrektor generalny banku, Fernando Czapski – „transformacyjny potencjał technologii blockchain”.

Nucoin ma być podstawą kilku działań w przyszłości, w tym przede wszystkim rozbudowanego programu lojalnościowego. W jego ramach użytkownicy banku mają być nagradzani tokenami za konkretne aktywności, na przykład udział w wewnętrznych loteriach.

Cena kryptowaluty nie została jeszcze ustalona, ale przewiduje się, że w niedalekiej przyszłości, będzie możliwa jej wymiana na gotówkę z innymi klientami Nubanku. Nucoiny mają być kluczem dla dodatkowych korzyści, takich jak awans w programie lojalnościowym czy wejście do rywalizacji o bardziej wartościowe nagrody. Z biegiem czasu klienci, którzy zamrożą swoje Nucoiny, będą mogli liczyć na udogodnienia w obrębie banku, ale też korzyści płynące od partnerów zewnętrznych, którzy podejmą współpracę z bankiem.

Może Cię zainteresować: Bitcoin wysyła niepokojące sygnały. Ważą się losy hossy – byki walczą z wiatrakami?

Nucoin tylko dla klientów banku

Jak podał do informacji publicznej Nubank, klienci będą mogli otrzymać Nucoiny na cztery sposoby:

  • podczas pierwszego airdropu, w nagrodę za dotychczasową aktywność związaną z bankiem
  • jako nagrodę w wewnętrznej loterii
  • w postaci cashbacku za zrealizowane transakcje bądź kupione kryptowaluty
  • za wyjątkowe zaangażowanie w usprawnienie systemu, wskazywanie ewentualnych błędów i gorliwe dzielenie się sugestiami

Bank poinformował, że wyemituje 100 miliardów Nucoinów, z czego aż 80% będzie przeznaczone wyłącznie dla klientów końcowych. Kryptowaluta nie znajdzie się na rynku wtórnym, a co za tym idzie nie będzie mogła zostać wypłacona poza ekosystem banku.

Nubank od poprzedniego roku jest notowany na nowojorskiej giełdzie. Na inwestycję w jego akcje zdecydował się Warren Buffett, który poprzez fundusz Berkshire Hathaway pozyskał udziały za kwotę 1 miliarda dolarów.

Zobacz też:

Komentarze