Kryptowaluty w Waszyngtonie – ostateczne ustawy za nami. Fed ureguluje stableciny, koniec crypto-prywatności w USA?

Komisja kongresowa USA przyjęła w ubiegłą środę konsultowaną przez obie partie ustawę. Jej celem jest opracowanie regulacji dla kryptowalut. To istotny stanowi kamień milowy dla kryptowalut i potwierdza determinację na szczeblu politycznym aby wspierać w Stanach branżę aktywów cyfrowych. Jak powszechnie wiadomo sektor kryptowalut znalazł się na celowniku organów regulacyjnych. W zeszłym roku upadała Luna/Terra, FTX, Voyager, Three Arrows Capital i wiele innych. Nic dziwnego, że SEC tym się zainteresował – zrobił to jednak zbyt późno. Ustawa przyjęta przez Komisję Usług Finansowych Izby Reprezentantów wskaże dokładnie, kiedy kryptowaluta jest papierem wartościowym lub towarem.

Wówczas rozszerzyłaby nadzór Commodity Futures Trading Commission (CFTC) nad branżą, jednocześnie odbierając jurysdykcję Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Wielu zwolenników crypto widzi, że agencja stała się zbyt ofensywna w działaniach. Komisja Rolnictwa Izby Reprezentantów rozpatrzyła ustawę w zeszły czwartek. Jednocześnie Komisja Usług Finansowych Izby Reprezentantów przyjęła środek mający na celu ustanowienie ram regulacyjnych dla emisji stablecoinów. Ustawa zezwala nowym emitentom na wejście na rynek, pod pewnymi warunkami. Kilku Demokratów głosowało zgodnie Republikanami, opowiadając się za przejrzystymi regulacjami branży. Głosowanie ws. stablecoinów odbyło się zaledwie dzień po tym, jak komitet opracował oczekiwane ramy regulacji kryptowalut. To one określą, kiedy aktywa cyfrowe są towarem, a kiedy papierem wartościowym dla organów nadzorujących.

Politycy chcą nadgonić

Republikanin, przewodniczący Komisji Usług Finansowych Izby Reprezentantów, Patrick McHenry przekazał, że '(…) inne jurysdykcje, takie jak Wielka Brytania, Unia Europejska, Singapur i Australia, posunęły się naprzód z klarownymi ramami regulacyjnymi dla aktywów cyfrowych. Stany Zjednoczone są zagrożone pozostaniem w tyle. Zamierzamy to zmienić’. To działanie to pierwszy krok w czasie którego ustawa jest dyskutowana i poddawane pod głosowanie. Wszystko to toruje drogę do ostatecznego głosowania przez Izbę Reprezentantów. To pierwszy przypadek, gdy ustawa regulująca kryptowaluty została poddana pod głosowanie w Kongresie. Instytucje, które naciskały na ustawodawców, aby zapewnili jasne regulacyjne branży powoli mogą świętować. CEO Blockchain Association wskazała, że ostatnie dni to najważniejszy moment legislacyjny dla całej branży kryptowalut.

Demokraci 'pokręcą nosem’ ?

Analitycy twierdzą, że przy odpowiednio wysokim wsparciu Demokratów ostateczna ustawa może mieć szansę w Senacie. Poparcie obu partii będzie konieczne także wg. Millera Whitehouse-Levina, dyrektora genralnego DeFi Education Fund. Niektórzy politycy pozostają jednak sceptyczni. W tym najważniejsza Demokratka w Komisji Uslug Finansowych Maxine Waters. W jej ocenie ustawa wprowadzi więcej zamieszania, a odsunięcie od stolika SEC poskutkuje niższą ochroną inwestorów. Co więcej, podważyła ją podkreślając, że podważa ona niekwestionowany autorytet administracji oraz Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Demokraci mogą oponowac także w Senacie. tam Sherrod Brown, przewodniczący Senackiej Komisji Bankowej przekazał, że nie jest pewien czy są potrzebne dodatkowe regulacje kryptowalut. Niemniej jednak głosowanie się odbyło, co jednoznacznie potwierdza, że regulacje są potrzebne.

Ustawa obronna a crypto

Jeden z nich przepisów nowej ustawy sektora obronnego uprawni Departament Skarbu do ustanowienia standardów egzaminacyjnych. Te mają zapobiec wykorzystywaniu kryptowalut do finansowania nielegalnych działań. Departament Skarbu będzie przeprowadzał także badania na temat przeciwdziałania anonimowym transakcjom kryptowalutowym i prosi o zalecenia dotyczące prawodawstwa. W ośwaidczeniu Demokratka, Elizabeth Warren napisała, że: „Kryptowaluty stały się metodą płatności wybieraną przez nieuczciwe społeczności, baronów narkotykowych, gangi ransomware i oszustów do prania miliardów dolarów skradzionych funduszy, unikania sankcji, finansowania nielegalnych programów zbrojeniowych i czerpania zysków z cyberataków” .

Warren zwróciła uwagę na ustawę o autoryzacji obrony narodowej w tym tygodniu, ponownie wprowadzając swój projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy w zasobach cyfrowych. Wzmocnienie egzekwowanie prawa wobec zagranicznych podmiotów zaangażowanych w programy kryptowalutowe poparli też Republikanie. Senacka ustawa będzie musiała zostać uzgodniona z wersją Izby Reprezentanów, jesienią. Kluczowe będzie poparcie jej (lub nie) przez Demokratów. Na ten moment wydaje się, że ograniczenie anonimowości transakcji kryptowalutowych jest priorytetem dla obu partii.

Fed weźmie się za stablecoiny?

Środek ten może również napotkać przeszkody w Senacie kierowanym przez Demokratów, gdzie szef Senackiej Komisji Bankowej, Sherrod Brown, powiedział, że nie jest pewien, czy konieczne są dodatkowe przepisy regulujące kryptowaluty. Komentarz pojawił się w czasie gdy SEC pozwał giełdy kryptowalut Coinbase i Binance za niezarejestrowanie niektórych tokenów kryptograficznych. Tymczasem sporo przedsiębiorców kwestionuje jurysdykcję SEC. W ostatnich miesiącach wg. dziennikarzy Reuteresa przedstawiciele branży mieli naciskać Kongres, by interweniował. Ustawodawcy mają rozważyć w czwartek projekt ustawy, zgodnie z którym Rezerwa Federalna (Fed) określi precyzyjne wymogi dot. emisji stablecoinów. Zachowa przy tym uprawnienia stanowych organów regulacyjnych.

Projekt został już nieco zmodyfikowany, aby 'udobruchać’ niektórych Demokratów, i wskazać, że emitenci stablecoinów mogliby uniknąć nadzoru, decydując się na regulację w ramach systemu stanowego. Republikanie wierzą w porozumienie choć wskazują, że federalne regulacje stablecoinów nie są w ich ocenie niezbędne. Ustawodawcy nadali priorytet ustawom kryptowalut przed sierpniową pauzą. Senat zdążył przepchnąć przepisy dot. zbadania roli kryptowalut w nielegalnym finansowaniu i praniu pieniędzy w ramach ustawy obronnej. Komisja Usług Finansowych Izby Reprezentantów przyjęła w czwartek środek mający na celu ustanowienie jasnych ram regulacyjnych dla emisji płatniczych stablecoinów. Ustawa zezwala również nowym emitentom stablecoinów na wejście na rynek po spełnieniu kryteriów

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze