Kryptowaluty są pełne szarlatanów i oszustów. Szef SEC jak zdarta płyta

Gary Gensler, przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), na konferencji Piper Sandler Global Exchange & Fintech, zdecydowanie wskazał na pokrewieństwo między dzisiejszym rynkiem kryptowaluty i amerykańskim rynkiem giełdowym lat 20. ubiegłego wieku.

Ustawy z lat trzydziestych jako wzór

Porównując oba okresy, stwierdził, że w obu przypadkach na rynku obecni są „szarlatani”, „oszuści” i „schematy Ponziego„. Gensler podkreślał, że tak jak ustawy o papierach wartościowych wprowadzone przez Kongres uporządkowały rynek giełdowy, tak samo mogą one pomóc w oczyszczeniu dzisiejszego rynku kryptowalut.

Gensler nie szczędził pochwał dla ustaw o papierach wartościowych z 1933 i 1934 roku. Stwierdził, że te prawa pozwoliły amerykańskim rynkom papierów wartościowych „kwitnąć” przez następne 88 lat. Jego zdaniem krypto rynki papierów wartościowych dzisiaj również powinny z nich skorzystać.

Głowa SEC utrzymuje, że obecny rynek krypto jest pełen oszustw. Te – jego zdaniem – powstały z powodu braku przestrzegania praw o papierach wartościowych w branży.

Z szeroko zakrojonym nieprzestrzeganiem prawa, szczerze mówiąc nie jest zaskakujące, że widzimy na tych rynkach masę problemów. Widzieliśmy już tę historię. Przypomina to to, co mieliśmy w latach 20. przed wprowadzeniem federalnych praw o papierach wartościowych. Szarlatani. Oszuści. Scamerzy. Schematy Ponziego.

Gary Gensler, przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC)

Może Cię zainteresować: Losy przemysłu krypto pod znakiem zapytania. Czeka nas sądowa batalia

„Kryptowaluty dają się regulować, ale potrzeba chęci i ciężkiej pracy”

Rozwiązaniem, zdaniem Genslera, jest upewnienie się, że emitenci kryptowalutowych papierów wartościowych przestrzegają prawa. Jego zdaniem dzieje się tak, ponieważ oszustwa te są „bardziej prawdopodobne, kiedy emitenci i pośrednicy nie przestrzegają podstawowych praw”.

W swoim przemówieniu odrzucił roszczenia o większą 'jasność regulacyjną’ w branży kryptowalut. Podkreślił, że obecne prawa dotyczące papierów wartościowych są wystarczające do regulowania cyfrowych aktywów.

Nie zgadzam się z myślą – niedawna historia ją obala – że przestrzeganie przepisów przez pośredników krypto nie jest możliwe. Przyznaję, że to wymaga pracy. To nie jest tylko kwestia składania pustych obietnic o chęci przestrzegania obowiązujących praw czy szukania wielu spotkań z SEC, podczas których nie jesteś gotowy dokonać zmian potrzebnych do przestrzegania przepisów dotyczących papierów wartościowych.

Gary Gensler, przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC)

Zobacz też:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze