Kryptowaluty jako panaceum na gigantyczny kryzys gospodarczy Argentyny?
Bitcoin i inne kryptowaluty działające poza zasięgiem rządów i banków centralnych coraz częściej jawią się jako sensowna alternatywa. Analitycy przypuszczają, że krypto mogłoby pomóc argentyńskie gospodarce, która jest w zapaści, a klimat dla branży wydaje się tam sprzyjający. Ostatnie dane pokazują, że tygodniowy wolumen bitcoinów peer-to-peer w Argentynie osiągnął rekordowy poziom prawie 30 milionów dolarów w marcu na giełdzie.
Kryptowaluty nadzieją dla Argentyny?
Badanie przeprowadzone w 2022 roku wykazało, że prawie 60% Argentyńczyków wierzy w zdolność Bitcoina do zabezpieczenia wartości ich oszczędności w perspektywie długoterminowej. Popularna amerykańska giełda kryptowalut Coinbase rekomenduje również, aby BTC stał się prawnym środkiem płatniczym w Argentynie. W kwietniu National Commission of Value (CNV), argentyński organ nadzoru papierów wartościowych, zatwierdził indeks kontraktów terminowych oparty na Bitcoinie na giełdzie Matba Rofex, który ma zadebiutować w maju. Instrument pochodny, rozliczany w pesos, umożliwi akredytowanym inwestorom wykorzystywanie na rynku BTC. Ponadto niedawny projekt ustawy, zaproponowany przez Ministerstwo Gospodarki, poprosił obywateli o zadeklarowanie posiadanych kryptowalut i zachęcił ich ulgami podatkowymi. W grudniu 2022 r. decydenci ogłosili również zamiar wyemitowania stablecoina wspieranego przez dolara.
Zobacz też: „To bank zombie”. Akcje banku spadły o 40% i są najniższe w historii. Czy to kolejna ofiara kryzysu?
Cena Bitcoina w Argentynie rekordowa
W zeszłym tygodniu cena Bitcoina osiągnął rekordowy poziom w peso argentyńskim (ARS). To wynik utrzymującej się inflacji w Argentynie. Według zagregowanych danych cenowych śledzonych przez Google Finance, 18 kwietnia kurs wymiany BTC na ARS przekroczył ponad 6,59 miliona ARS. Od szczytu kurs skorygował się do około 6 milionów ARS. Oznacza spadek o 9%, ale nadal jest to wzrost o ponad 100% od początku roku. Wzrost Bitcoina na rynkach argentyńskich zbiega się z ciągłą dewaluacją ARS. Ponadto amerykańska firma konsultingowa FMyA, zauważyła, że rezerwy argentyńskiego banku centralnego spadły o połowę do około 1,3 miliarda dolarów od 2019 roku. Zwiększyło to ryzyko dalszej dewaluacji peso, która spadła o prawie 99% w stosunku do szczytowego poziomu kryzysu walutowego wynoszącego 330 ARS w 2018 r.
Może Cię zainteresować: