Kryptowaluty alternatywne spadają! Co wywołało wyprzedaż altcoinów?

Kryptowaluty alternatywne takie jak $SOL, $DOT, $AVAX, $FIL spadają po między 3-6%, wtórują im też pozostałe altcoiny. Wyprzedaży przewodzi ewidentnie Solana, która leci w dół po blisko 7%. Co się dzieje? Prawdopodobnie winne jest kryptoimperium FTX Sama Bankmana-Frieda oraz możliwa wyprzedaż przez nich posiadanych na saldach tokenów.

Kryptowaluty spadają, przewodzi im Solana

Dumping cenowy zaczął się dzisiaj, 10.09.2023 i trwał przez większość dnia. Na tapetę weźmy Solanę ($SOL), jako że ewidentnie przewodziła ona wiodącym altcoinom. Jeszcze wczoraj za token płacono między 19.50 a 20 dolarów za sztukę, a na chwilę obecną nawet poniżej 18 USD. Największy zrzut na głowy popytu miał miejsce w godzinach wczesnoporannych, z pomniejszymi falami w godzinach kolejnych.

Kurs Solany, źródło: CMC

Co ciekawe, cena Bitcoina pozostaje raczej niewzruszona. Najstarsza kryptowaluta nadal kosztuje tyle ile wcześniej, czyli mniej więcej 25 800 USD za sztukę.

Zobacz też: Cena Bitcoina jest niedowartościowana? Tak wynika z analizy fundamentalnej. Ile wynosi teraz wartość godziwa BTC?

FTX szykuje się do wyprzedaży

Powodów wyprzedaży prawdopodobnie doszukiwać się w sytuacji kryptoimperium FTX niesławnego Sama Bankmana-Frieda (zwanego też od skrótowca SBF-em). Giełdy kryptowalut FTX bowiem zbankrutowała i stara się aktualnie o zgodę sądu w stanie Delaware w Stanach Zjednoczonych na upłynnienie swoich posiadanych aktywów kryptograficznych. Wstępnie przewiduje się, że taką zgodę mogą otrzymać w dniu 13 września.

Zgodnie z proponowanym planem, FTX będzie mogła sprzedawać tokeny o maksymalnej wartości 100 mln USD tygodniowo, z możliwością zwiększenia tego limitu do 200 mln USD dla poszczególnych monet.

W świetle powyższego warto zainteresować się jakie dokładnie kryptowaluty znajdują się w posiadaniu FTX? Na dzień 17 stycznia tokeny oraz ich szacunkowa wartość jest następująca:

 • Solana (SOL): 685 mln USD (zablokowane)
 • FTX Token (FTT): 529 mln USD
 • Bitcoin (BTC): 268 milionów dolarów
 • Ethereum (ETH): 90 milionów dolarów
 • ApeCoin (APT): 67 milionów dolarów
 • Dogecoin (DOGE): 42 miliony dolarów
 • Polygon (MATIC): 39 milionów dolarów
 • BitTorrent (BIT): 35 milionów dolarów
 • TON (Telegram Open Network): 31 mln USD
 • Ripple (XRP): 29 milionów dolarów
 • Stablecoins: 245 milionów dolarów
 • Kryptowaluty przechowywane na innych giełdach i giełdach stron trzecich: 1,2 mld USD

https://twitter.com/AK47ven/status/1700951095013421396?s=20

FTX zaproponowało w planie wyznaczenie CEO firmy Galaxy Digital Capital Management Mike’a Novogratza jako menedżera inwestycyjnego odpowiedzialnego za nadzorowanie sprzedaży i zarządzanie odzyskanymi aktywami kryptograficznymi.

Co to znaczy dla przeciętnego krypto anonka? Przede wszystkim stopniowe zrzucanie na rynek tokenów po coraz niższej cenie, o ile popyt nie wchłonie dodatkowej podaży (na to się jednak na razie nie zanosi). Wygląda więc na to, że przezorni inwestorzy w strachu przed wyprzedażą stanu posiadania giełdy FTX postanowili uprzedzić rynek i zaczęli zrzucać swoje tokeny sami.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze