Kryptowalutowy domek z kart runie? Tylko cud mógłby powstrzymać efekt domina.

Nie chcielibyśmy zacząć tego artykułu w standardowy sposób ale to nieuniknione. Sentyment do ryzyka spadł w olbrzymi sposób w 2022 roku, choć wielu inwestorów wciąż tkwi w mapach mentalnych zbudowanych w okresie hossy i czasów prosperity gdy inwestycja w psie projekty przynosiła 300% stopę zwrotu w miesiąc. Nic jednak nie trwa wiecznie a wspaniały sen z ostatnich 3 dekad został brutalnie przerwany najpierw pandemią, a teraz największą wojną od czasów II Wojny Światowej, w samym sercu świata… Ile czasu potrzeba by obudzić rynek kryptowalut z letargu?

Niewidzialne Domino

Wydaje się, że klocki domina zostały ruszone już w 2020 roku gdy obserwowaliśmy irracjonalne wzrosty wycen ryzykownych aktywów i spółek technologicznych mimo lockdownów, problemów w łańcuchach dostaw i nawracających kolejnych fal koronawirusa. To właśnie wtedy banki centralne ruszyły 'na pomoc’ gospodarkom drukując rekordowe ilości pieniądza bez pokrycia. Pieniądze trafiały do psich projektów nawiązujących do psów Elona Muska, do modelek z OnlyFan, konsumcji cyfrowych seriali Netflixa i spółek dostarczających oprogramowanie, które przeniosło możliwie największą część życia zawodowego, prywatnego i rozrywkowego ludzi do sieci.

Koniec imprezy

Szaleństwo jednak nie trwało długo i od początku oczywiste było, że musi się skończyć. Brutalnie przerwała je wojna i 2022 rok, który zweryfikował beztroskie działania bankierów oraz frywolne przepływy kapitałowe na kryptowalutowym rynku, który (jak się okazało) okazał się być suto zastawianą ucztą dla wszelkiej maści oszustów, niepoważnych biznesmenów, kombinatorów i dorobkiewiczów żerujących na łatwo dostępnych pieniądzach napływających do rynku. Byliśmy świadkiem spektakularnego upadku całego ekosystemu Luny, depegu Tethera, bankructwa 3AC, Celsiusa i całej masy innych zdarzeń, która (niestety) skutecznie powstrzymała na tym etapie adopcję technologii blockchain i spowodowała spadek zaufania wobec kryptowalut. Tak poważnych rzeczy rynek nie jest w stanie wybaczyć w przeciągu roku, rany nie zdążyły się zabliźnić.

Duża zmiana

Wciąż spora kapitalizacja 200 największych kryptowalutowych wskazuje, że sporo dolarów może zostać wyjęte z kryptowalutowego domku z kart. Posłużymy się przykładem:

Projekt zajmujący obecnie 200 miejsce w rankingu kryptowalutowym to API3. Istnieje duża szansa, że świat finansów i nowych technologii nie odczułby na sobie jego osunięcia się w cień. Dla przykładu projekt ten posiada obecnie prawie 100 mln USD kapitalizacji. Jak wielka może być pokusa inwestorów by wyciągnąć z takich inicjatyw zainwestowane środki gdy rachunki za prąd wzrosną kilkukrotnie, stopy procentowe spowodują rekordowe odsetki kredytowe, a technologia stanie się droższa przez wzrost i ograniczoną podaż półprzewodników? Do zmieniającego się świata muszą dostosować się również instytucje finansowe. Skończył się czas finansowania tanim długiem, drukarki przestały drukować dolary a stopy procentowe rosną.

Psychologia zmiany

Zmiany mają to do siebie, że na pierwszy rzut oka są niezauważalne jednak układają się w proces. Inwestorzy, które potrafią układać puzzle złożone z 20 elementów nie powinny mieć problemu z ułożeniem obrazu jaki wyłania się z takich puzzli:

Kryzys energetyczny w Europie

Największa, pełnoskalowa wojna od 1945 roku

Protesty i niepokoje społeczne

Wysokie koszty taniej dotychczas energii

Problemy z ogrzewaniem i dostępnością surowców

Niepewny rynek półprzewodników

Kryzys na linii Waszyngton – Pekin

Widmo konfliktu w Cieśninie Tajwańskiej (najbardziej żeglowny morski szlak świata)

Rosja odrzucająca propozycję ograniczenia potencjału nuklearnego

Budowany BRICS, nieuwzględniający USA

Zgrzyty między członkami NATO (Grecja i Turcja)

Rosnące koszty długu (coraz wyższe stopy procentowe)

ECB na początku cyklu zacieśniania monetarnego

Potężna, ciężka do zdławienia inflacja

Rozdawnictwo socjalne spowodowane rosnącymi kosztami życia (działania proinflacyjne)

Fatalny sentyment na indeksach giełdowych

Dollar Index bliski historycznych szczytów

Coraz lepiej widoczny na rynku nieruchomości

Potężne spowolnienie w gospodarce Chin

Wąskie gardła w łańcucach dostaw

Baltic Dry Index bliski wieloletnich minimów

Najwyższe podwyżki stóp w USA od blisko 30 lat

Nieugięta Rezerwa Federalna

II kwartały ujemnego PKB w USA z rzędu (recesja)

Strategie, które zakładają bazowanie na faktach – nie na oczekiwaniach wobec hipotetycznej przyszłości powinny wskazać, że w świecie, który prawdopodobnie znalazł się w miejscu w którym nie ma miejsca dla psich projektów opierających wycenę na popularności psów Elona Muska, algorytmicznych stablecoinów i obiecywanych kilkunastoprocentowych 'yieldów’ pozbawionych ryzyka. Jak długo branża będzie łudzić się, że hossa szybko wróci? Kryptowaluty powinny oczyścić się z całego brzemienia jakie na siebie wzięły w ciągu 3 ostatnich lat.

Chciwość popchnęła miliony ludzi do nieetycznych i zupełnie bezcelowych dzialań, które od początku nastawione były wyłącznie na szybki zysk – nie na budowę konkretnych zdecentralizowanych produktów. To tak jakby pójść do restauracji, której podstawowym celem jest jak najszybsze obsłużenie 500 metrowej kolejki klientów do bułki z hot-dogami. Jakiej jakości finalne danie otrzymają uczestnicy takiej kolejki? Czy będzie smaczne? Wysokojakościowe? Prawdopodobnie nie. Jest to w zasadzie trafne porównanie do tego, co otrzymywali inwestorzy w ciągu ostatnich kilku lat. Kaczki kwakały i zostały nakarmione. Finalnie – jak zawsze, przyszedł czas rozliczeń. Poświęcimy całą moc analityczną by zidentyfikować moment odpowiedni do ponownej akumulacji ponieważ z drugiej strony… ciężko oczekiwać by sytuacja, którą obserwujemy nie wygenerowała inwestycyjnych okazji.

Może Cię zainteresuje:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.