Cardano rzuca wyzwanie Ethereum. Znamy datę kluczowego wydarzenia

Organizacja budująca blockchain Cardano (ADA) Input Output Global potwierdziła termin długo wyczekiwanego hard forka Vasil. Zostanie on przeprowadzony 22 września, czyli mniej więcej tydzień po Ethereum Merge. Rekacja cenowa Cardano wygląda na dość ospałą mimo pozytywnej informacji, co doskonale obrazuje fatalny sentyment na kryptowalutowym rynku. Szybki termin forku jest tym bardziej zaskakujący ponieważ w przeszłości deweloperzy informowali o przekładaniu wydarzenia z powodu znacznej ilości błędów i niejasności podczas testów. Jednocześnie deweloperzy Cardano z Charlesem Hoskinsonem należą do raczej aż nadto skrupulatnych dlatego szybsza data wdrożenia raczej nie stanowi tylko rękawicy rzuconej w strone Ethereum… Choć przyjrzyjmy się takiemu scenariuszowi

Co mówi Twitter?

https://twitter.com/InputOutputHK/status/1565736902204002312
Data nadchodzącego wydarzenia zostala oficjalnie potwierdzona przez IOG.
Charles Hoskinson informował o zbliżającym się hard forku Vasil.
https://twitter.com/HukAleksandra/status/1564167993000697857
Sygnały świadczące o zbliżającym się hard forku pojawiały się już dużo wcześniej.
https://twitter.com/InputOutputHK/status/1566445986322554881
Statystyki Cardano mogą wyglądać zachęcająco dla długoterminowych inwestorów. Twórcy chwalą się ponad 1000 budowanych projektów na blockchainie Cardano. Dla porównania na Ethereum powstaje ich ponad 3000, jednak wzrost ilości w przypadku Cardano jest znaczący, tym bardziej biorąc pod uwagę, że projekt jest znacznie młodszy od ETH.
https://twitter.com/InputOutputHK/status/1566526766990123009
Wraz z Uniwersytetem Stanforda, IOG uruchomiło fundusz wsparcia badań nad blockchainem o wartości 4,5 mln USD.
Cardano wczoraj stało się ponownie 7 największą kryptowalutą wyprzedzając XRP, któremu ciąży proces przeciwko SEC.

Kluczowa zmiana

Według deweloperów to właśnie hard fork Vasil jest najbardziej znaczącą aktualizacją Cardano w historii, która docelowo zwiększy przepustowość sieci i zapewni niższe koszty transakcji dzięki czemu zwiększy konkurencyjność na tle popularnego w ostatnim czasie Bitgertu. Co ciekawe nie widzimy wcale rajdu pod to wydarzenie, choć deweloperzy określili je istotniejszym od zeszłorocznego hard forku Alonzo, który również został przeprowadzony jesienią. Wówczas cena ADA wzrosła o setki procent w relatywnie krótkim czasie. Rynek w bessie jest ospały, lecz kupujący mogą z czasem docenić wysiłki programistów, a popyt może agregować siły. Hard fork Vasil oznacza również istotne ulepszenia Plutus, który odpowiada za inteligentne kontrakty Cardano. Według Input Output Global dzięki Vasil deweloperzy będą mogli budować wydaje i potężne aplikacje smart contracts zachęcając rynek do korzystania z blockchaina cardano.

https://twitter.com/RichardMcCrackn/status/1566721931553955840
Wysiłek deweloperów docenia społeczność Cardano. Synchronizacja pooli w sieci wynosi ponad 99%.

Poprzednio aktualizacja była kilkukrotnie przekładana, programistom zależało na realizacji wydarzenia bez żadnych błędów, również ze względu na jego istotne znaczenie sentymentalne. Tym razem deweloperzy zapewnili, że wyniki testów oraz zgoda społeczności są dość optymistyczne by przeprowadzić hard fork. Nazwa aktualizacji sieci Cardano jest hołdem dla nieodżałowanego matematyka Vasila Dubova, z którym bliską znajomość utrzymywał Charles Hoskinson:

Scenariusz spekulacyjny

Choć zbieżność dat Ethereum Merge oraz Vasil hard fork mogą być przypadkowe istnieje szansa, że takie nie są. Charles Hoskinson w przeszłości choć wielokrotnie z sympatią wypowiadał się na temat Ethereum, które współtworzył z Buterinem wyrażał wątpliwości co do zdolności skalowania sieci Ethereum oraz wskazywał na duże ryzyko przeprowadzania zmian wewnętrznych w ramach ETH oraz 'niegramotność’ blockchainu w takich przypadkach. Cardano określane jest mianem 'Ethereum killer’ wraz z wieloma innymi dużymi projektami oraz wciąż stanowi jedną z największych konkurencji dla sieci Vitalika Buterina. Ze względu na powolny rozwój i doświadczenie Hoskinsona sieć słynie z bezawaryjności i skrupulatnego zarządzania. Hoskinson uważa, że Cardano stanowi jego wkład w decentralizację i 'wolność’ społeczeństw, opartą na decentralizacji.

Blockchain Cardano operuje w ramach Proof of Stake od samego początku dzięki czemu nie musi przeprowadzać ryzykownego mergu i pozostaje ekologiczny. Istnieje też szansa, żę w razie spektakularnej porażki Ethereum (która umówmy się, choć nie jest niemożliwa nie jest też prawdopodobna) zostanie w pewnym sensie 'udostępnione miejsce’ dla innych projektów 'ethereum killers’, spośród których prawdopodobnie znów wyklaruje się nowy lider. Z pewnością chciałoby nim zostać Cardano. Czas pokaże jak bardzo sieć Hoskinsona wzmocni Vasil hard fork.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx