Kryptowalutowe ETF-y mocno pożądane

Kryptowalutowe ETF-y mocno pożądane – wyniki ankiety

Zainteresowanie instytucjonalne sektorem aktywów cyfrowych utrzymuje się na wysokim poziomie. Większość zarządzających aktywami wskazuje, że są „niezwykle zainteresowani” funduszami typu Exchange Traded Funds (ETF), które oferują ekspozycję na kryptowaluty.

Wyniki Globalnej Ankiety Inwestorów ETF 2023

W poniedziałek firma finansowa Brown Brothers Harriman (BBH)  opublikowała wyniki „Globalnej Ankiety Inwestorów ETF 2023”. Według niej 74% ankietowanych inwestorów instytucjonalnych stwierdziło, że są „bardzo” lub „bardzo” zainteresowani alokacją większej części swoich portfeli w kryptowaluty. Jedna czwarta respondentów wskazała, że zamierza zwiększyć swój udział w walutach cyfrowych w 2023, co stanowi niewielki spadek z 33 % w 2022.

Badanie obejmowało odpowiedzi od 325 inwestorów instytucjonalnych ETF, doradców finansowych i zarządzających funduszami z USA, Europy, Wielkiej Brytanii i Chin. Badanie miało na celu identyfikowanie kluczowych trendów i obszarów innowacji na rynku ETF.

Chociaż zainteresowanie pozostaje wysokie, jasne jest, że wydarzenia z 2022 roku wpłynęły na popyt. Chociaż 74% ankietowanych pozostaje zainteresowanych, ale tylko 25% ma wyraźne zamiary zakupu krypto ciągu najbliższych 12 miesięcy. Stanowi to spadek o 8% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Przeczytaj także: Czy zmniejszenie wydobycia ropy przez OPEC wpłynie na inflację i kurs złota ?

Świat zainteresowany kryptowalutami

Zainteresowanie kryptowalutami jest podobne w różnych badanych regionach świata. Przy czym 25% respondentów z USA, 24% respondentów z Europy i 27% respondentów z Chin wskazało plany zakupu w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

„Pomimo trudnego roku 2022, ETF-y związane z kryptowalutami i aktywami cyfrowymi są zaskakująco nadal poszukiwane” – czytamy w raporcie.

„48% inwestorów planuje je zakupić, co oznacza spadek o zaledwie 6% w stosunku do ubiegłego roku. W miarę jak inwestorzy dostosowują się do zmienności, dywersyfikują swoje portfele i dodają bardziej innowacyjne produkty. Nawet przy burzliwym roku w krypto, zainteresowanie nie ostygło całkowicie.”

Współczynnik zainteresowani oszacowany na wartość 48% uzyskano na podstawie zadanego pytania:

„Jakie strategie tematyczne planujesz dodać do swojego portfolio w 2023 roku?”

Jak pokazano w poniższej tabeli, kryptowaluty znalazły się w środku stawki, a 48% ankietowanych twierdzi, że planuje dodać kryptowalutowe fundusze ETF do swojego portfela.

Największym zainteresowaniem cieszyły się fundusze ETF związane z Internetem i technologią, Następna jest robotyka i sztuczna inteligencja, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę niedawny wzrost ChatGPT i podobnych ofert innych firm.

Zainteresowanie funduszami ETF na aktywa cyfrowe jest najwyższe w Chinach (58%), a tuż za nimi plasują się Stany Zjednoczone (55%).

Brak regulacji przeciwnikiem adopcji krypto

BBH zasugerował, że największą barierą adopcji kryptowalut jest w rzeczywistości brak jasnych przepisów. Jasne reguły są niezbędne, aby zapewnić większy „komfort” podczas prowadzenia interesów z sektorem kryptograficznym.

„Oczekuje się, że inicjatywy takie jak projekt rozporządzenia z propozycji EU Markets in Crypto Assets znacznie zmniejszą ryzyko inwestycji w aktywa kryptograficzne. I zapewni zarządzającym funduszami dodatkową warstwę komfortu w zakresie angażowania się w giełdę kryptograficzną” – napisał BBH .

Dla inwestorów w Stanach Zjednoczonych najlepsze kryptowalutowe opcje ETF to ProShares Bitcoin Strategy (BITO). Notowane są na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych (NYSE). A także Bitwise 10 Crypto Index Fund (BITW), który oparty jest na 10 największych kryptowalutach według kapitalizacja rynkowej.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze