Kryptowalutami można zbyt łatwo manipulować

Kryptowalutami można łatwo manipulować – Ronald AngSiy

Poza Bitcoinem, Ethereum i kilkoma innymi kryptowalutami o dużym wolumenie obrotu, inwestowanie w kryptowaluty jest „bardziej ryzykowne” niż kupowanie tzw. akcji groszowych, twierdzi Ronald AngSiy, dyrektor operacyjny CEO. , który wcześniej pracował jako ekspert od blockchain.

„Każda osoba może dziś manipulować cenami kryptowalut ze względu na małą kapitalizację rynkową” – zauważył.

„Mniejsze kryptowaluty są znacznie bardziej ryzykowne niż akcje dla inwestorów”.

Podkreślił, że kapitalizacja rynkowa akcji Tesli wynosi 650 miliardów dolarów, podczas gdy cały rynek kryptograficzny ma kapitalizację rynkową tylko w wysokości 1 biliona dolarów, co sprawia, że kryptowalutami „łatwo” manipulować.

„Jeśli spojrzysz na cenę tokena Binance w porównaniu z ceną akcji Tesli, zobaczysz, jak mały jest rynek kryptowalut” – zasugerował.

„Trudno na tak małym rynku powiedzieć, jak to, co dzieje się na świecie, wpłynie bezpośrednio na dzisiejsze ceny”.

AngSiy rozmawiał z Davidem Linem, prezenterem i producentem w Kitco News.

Niedźwiedzie trendy kryptowalutowe w 2023 roku

AngSiy zasugerował, że w 2023 roku „inwestorów kryptograficznych czeka jeszcze więcej bólu”, ponieważ Rezerwa Federalna nadal podnosi stopy procentowe.

„Trudno dokładnie powiedzieć, w jaki sposób objawi się ten ból, ponieważ rynek kryptograficzny jest tak mały, że jeden lub dwa podmioty front-end manipulują ceną całego rynku kryptograficznego” – powiedział.

Zauważył, że odkąd Bitcoin powstał w 2008 roku, rynek kryptograficzny doświadczył tylko „świata niskich stóp procentowych”, z efektywną stopą funduszy Fed (EFFR) nigdy nie przekraczającą 2,5 procent aż do 2022 roku. Obecnie EFFR wynosi około 4,5 procent, a prezes Fed Jerome Powell stwierdził, że spodziewane są dalsze podwyżki, dopóki Fed nie osiągnie końcowej stopy procentowej około 5 procent w 2023 roku.

„Nigdy wcześniej nie widzieliśmy kryptowalut w świecie wysokich i rosnących stóp procentowych, co dzieje się teraz” – powiedział.

„Kiedy spojrzysz na środowiska o niskich stopach procentowych, inwestorom łatwiej jest pożyczyć pieniądze, a następnie je odebrać i część przeznaczyć na krypto…”.

Według danych na dzień 17 lutego 2023 roku, całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut wynosi około 1,088 biliona dolarów amerykańskich. Kapitalizacja może jednak ulegać wahaniom w zależności od ruchów na rynku i zmienia się codziennie. Kapitalizacja Bitcoina na dzień dzisiejszy wynosi 459 mld dolarów amerykańskich. Dominacja Bitcoina wynosi 42 %. A drugiej co do wielkości kryptowaluty 18,7 %.

W świecie finansów kapitalizacja rynkowa całego rynku kryptowalutowego jest „śmiesznie mała” i nieporównywalna z kapitalizacją rynku akcji.

W sposób oczywisty powoduje to powstanie niebezpieczeństwa sztucznego wpływania na kursy poszczególnych walut cyfrowych za pomocą stosunkowo małej ilości gotówki.

Warto zauważyć, że przy stosunkowo małej kapitalizacji obroty na poszczególnych rynkach są znaczne. Na rynku spot na BTC obroty przekraczają 38 mln USD a już na rynku terminowym wynoszą grubo ponad 1,5 mld USD. A przecież kursy na rynku futures podążają za rynkiem SPOT.

Może Cię zainteresuje :

Komentarze