Krypto oszustw związanych z wirtualnymi romansami jest coraz więcej. A to dopiero początek

Tylko w grudniu 2023 r. w Stanach Zjednoczonych w wyniku oszukańczych rozmów poszkodowani stracili równowartość 80 milionów dolarów w kryptowalutach.

Wyjaśnijmy, że pod pojęciem „ubój świń” – zwanym również jako oszustwo romansowe – kryje się długoterminowe oszustwo, które łączy w sobie schematy inwestycyjne, oszustwa romansowe i oszustwa kryptowalutowe. Przestępstwo to powstało w Azji Południowo-Wschodniej, a jego nazwa pochodzi od chińskiego wyrażenia „Shāz Hū Pán”, oznaczającego rzeź świni.

Wzbudzić zaufanie

Jak działają przestępcy? Zazwyczaj oszust inicjuje kontakt z potencjalną ofiarą za pośrednictwem mediów społecznościowych, aplikacji randkowych lub wiadomości tekstowej. Jego celem jest zostanie „kochankiem” lub „przyjacielem” ofiary poprzez serdeczne rozmowy. Po zdobyciu zaufania rozmówcy oszust zachęca ofiarę do zainwestowania w handel kryptowalutami. Jednocześnie gwarantuje on, że ofiara zarobi pieniądze dzięki udzielanym przez niego wskazówkom. Następnie oszust mówi ofierze, by ta pobrała aplikację lub odwiedziła stronę internetową w celu dokonania transakcji kryptowalutowych. Platforma ta jest jednak przez niego kontrolowana.

Oszuści mogą symulować transakcje, aby sprawić wrażenie, że ofiara zarabia pieniądze, a nawet mogą powiedzieć ofierze, aby wycofała część „zysków”, aby zdobyć większe zaufanie. Ofiara jest następnie zachęcana do dodania większej ilości pieniędzy do konta. Jeśli jednak ofiara chce wypłacić środki krypto, otrzymuje komunikat, że musi uiścić opłaty lub podatki, aby uzyskać dostęp do konta. Gdy ofiara zorientuje się, że platforma jest fałszywa, transakcje znikają w łańcuchu bloków i nigdy później nie są widoczne.

Zobacz też: Dwucyfrowy wzrost cen mieszkań. „To wbrew pozorom bardzo prawdopodobne”

Krypto oszustwa romansowe są trudne do wykrycia

Centrum Zgłaszania Przestępstw Internetowych FBI po raz pierwszy wspomniało o uboju świń w swoim corocznym raporcie na temat przestępczości internetowej w 2021 roku. Wtedy też otrzymało ponad 4325 skarg odpowiadających za straty w wysokości ponad 429 milionów dolarów w samych Stanach Zjednoczonych (w 2022 roku nie podano konkretnych statystyk dotyczących uboju świń).

Na dzień dzisiejszy firma TRM Labs szacuje, że tylko 15 proc. ofiar internetowych romansów zgłasza swoje straty, a wielu z nich uważa, że zasoby organów ścigania są niewystarczające do prowadzenia ich spraw.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze