Dwucyfrowy wzrost cen mieszkań. „To wbrew pozorom bardzo prawdopodobne”

mieszkanie

Przewiduje się, że wprowadzenie programu „Mieszkanie na start” przez nowy rząd może skutkować wzrostem cen, być może nawet dwucyfrowym.

Jak donosi „Rzeczpospolita”, scenariusz ten można porównać do skutków wprowadzenia przez rząd PiS kredytu 2 proc.

Mieszkania będą droższe?

Według planów nowej administracji program „Mieszkanie na start” ma zapewnić jeszcze korzystniejsze warunki kredytowe, wahające się od zera do 1,5 proc. w zależności od wielkości rodziny, z bezpłatnym kredytem dla rodzin o co najmniej pięciu członkach. Warto jednak zauważyć, że wysokość kredytu nie będzie ograniczona, ale dopłaty będą udzielane tylko do określonej kwoty.

Eksperci wskazują, że właściwie każdy program wsparcia mieszkaniowego przyczynił się do wzrostu cen, a ostatni, czyli „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, przyniósł wręcz rekordowe podwyżki. Marcin Jańczuk z firmy Metrohouse twierdzi, że nowy program może ponownie wpłynąć na skok cen mieszkań. Z kolei główna analityk REDNET Property Group, Ewa Palus, uważa, że liczba beneficjentów może być mniejsza niż w poprzednim przypadku z powodu założeń programu i stopnia wykorzystania poprzedniego kredytu.

Marek Wielgo z portalu RynekPierwotny.pl podkreśla, że nie można wykluczyć utrzymania się nierównowagi między popytem a podażą mieszkań, co mogłoby skutkować nawet dwucyfrowym wzrostem średnich cen. Niemniej jednak bardziej optymistyczny scenariusz zakłada zwiększenie przez deweloperów skali inwestycji, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego tempa sprzedaży.

Zobacz też: „Bitconned” – nowy film Netflixa o krypto przekręcie Centra Tech. Czy warto go obejrzeć?

Na czym ma polegać „Mieszkanie na start”?

„Mieszkanie na start” to forma wsparcia finansowego dla osób o umiarkowanych i niższych dochodach, w tym dla młodych ludzi, rodzin z dziećmi, osób niepełnosprawnych oraz seniorów, którzy utrzymują wynajmowane mieszkania przez dłuższy czas. Program oferuje również szeroki wybór dostępnych mieszkań na wynajem na rynku komercyjnym. Inicjatywa obejmuje bezzwrotne dopłaty, które pomagają w pokryciu części czynszu najmu nowo wybudowanego mieszkania lub mieszkania oddanego do użytkowania po przeprowadzeniu działań rewitalizacyjnych.

Programem dopłat mogą być objęci również najemcy lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych, przekazanych gminie na własność przez inwestora w ramach rozliczenia „lokal za grunt” (przekazanych jako niepieniężny wkład do spółki), a także najemcy korzystający z lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych w ramach Społecznych Agencji Najmu (SAN).

Może Cię zainteresować:

Komentarze