„Król kryptowalut” zatrzymany w Warszawie. To była sprawna akcja CBŚP
Funkcjonariusze z Wydziału Operacji Pościgowych CBŚP, znani jako „łowcy cieni”, dokonali kolejnego spektakularnego zatrzymania. W jednym z mieszkań na warszawskiej Woli wpadł Dmitrij V., 37-letni obywatel Rosji, były szef jednej z największych giełd kryptowalutowych na świecie.
Mężczyzna był ścigany przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych pod zarzutem oszustw finansowych, prania pieniędzy i transferów ogromnych sum z nielegalnych źródeł.
Amerykański wniosek o ekstradycję
Dmitrij V. został zatrzymany na podstawie postanowienia wydanego przez warszawską Prokuraturę Okręgową, realizującego wniosek ekstradycyjny USA. Za zarzucane mu czyny grozi kara do 20 lat pozbawienia wolności.
Podkomisarz Krzysztof Wrześniowski z CBŚP podkreślił, że działania wobec Rosjanina były prowadzone z najwyższą starannością, ponieważ od lat udawało mu się unikać odpowiedzialności. – To nie pierwszy raz, gdy Dmitrij V. został zatrzymany przez polską policję. Wcześniej wpadł na lotnisku Chopina w Warszawie, a także w Chorwacji i we Włoszech. Za każdym razem wracał jednak do Rosji – dodał rzecznik.
Biznesmen był powiązany z giełdą kryptowalutową WEX, następczynią niesławnej BTC-e. W 2018 roku z kont jej użytkowników zniknęło 450 milionów dolarów. Według brytyjskich i rosyjskich mediów za zniknięciem tych środków mogła stać FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji, która miała wykorzystywać te pieniądze na finansowanie agresji w Donbasie. Według BBC oraz „Gazety Wyborczej”, Rosjanin miał ścisłe powiązania z ludźmi Kremla oraz oligarchami wspierającymi działania zbrojne na Ukrainie.
Tego samego dnia w Krakowie „łowcy cieni” zatrzymali obywatelkę Czech, Nelę D., ściganą Europejskim Nakazem Aresztowania za działalność w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się produkcją i handlem narkotykami. W tym samym mieszkaniu przebywał Tomasz M., Polak ścigany dwoma listami gończymi za kradzieże. Podczas przeszukania policjanci zabezpieczyli metamfetaminę, marihuanę oraz przedmiot przypominający broń palną krótką, który przekazano do badań balistycznych.
Grupa „łowców cieni” to elitarna jednostka CBŚP specjalizująca się w tropieniu i zatrzymywaniu najbardziej niebezpiecznych przestępców ukrywających się w Polsce i za granicą. Od początku 2024 roku funkcjonariusze ustalili miejsca pobytu 30 osób poszukiwanych przez międzynarodowe organy ścigania. – Najczęściej są to liderzy zorganizowanych grup przestępczych, którzy popełnili przestępstwa o dużej szkodliwości społecznej – podkreśla podkom. Wrześniowski.
Król kryptowalut – co dalej?
Po zatrzymaniu Dmitrij V. został osadzony w warszawskim areszcie. W najbliższych dniach sąd ma rozstrzygnąć o jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. Sprawa ma kluczowe znaczenie dla międzynarodowego śledztwa dotyczącego prania pieniędzy i nielegalnych działań finansowych związanych z kryptowalutami.
Wielokrotne unikanie odpowiedzialności przez Dmitrija V. czyniło go jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców finansowych na świecie. Jego zatrzymanie to duży sukces polskiej policji oraz dowód na skuteczną współpracę międzynarodową w walce z przestępczością transgraniczną.