Korea Południowa wprowadzi CBDC w 2024 roku w ramach pilotażu

Kolejne państwo na poważnie przetestuje projekt CBDC w praktyce. Bank centralny Korei Południowej (BOK) poinformował, że w pilotażowym projekcie weźmie udział 100 000 obywateli Korei. Ochotnicy będą mieli możliwość nabywania towarów za tokeny depozytowe w ramach pilotażu cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Według wstępnego harmonogramu pilotaż ma wystartować między wrześniem a październikiem 2024 roku i potrwa trzy miesiące.

Korea Południowa planuje pilotaż CBDC

Bank Korei ogłosił, że niebawem rozpocznie nabór ochotników do programu pilotażowego CBDC. W projekcie ma wziąć udział 100 tys. obywateli. Według raportu Korea Times z 23 listopada, uczestnicy będą mogli korzystać z CBDC wyłącznie do płacenia za towary, bez możliwości przechowywania, wymiany lub wysyłania go innym użytkownikom. Celem etapu pilotażowego jest ocena wykonalności i efektywności emisji i dystrybucji waluty. Pierwszy projekt pilotażowy zostanie przeprowadzony w IV kwartale 2024 r. Rozważana będzie także możliwość przeprowadzenia kolejnych pilotaży.

Pierwsze doniesienia Banku Korei na temat uruchomienia pilotażu CBDC pojawiły się w październiku. Z dotychczasowych komunikatów wiadomo, że pilotaż testujący detaliczne i hurtowe CBDC, obejmie banki prywatne i instytucje publiczne. Wsparcie eksperckie i techniczne ma zapewnić Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS).

Zobacz też: Solana ponownie wystrzeli? Na to warto zwrócić uwagę

Chiny już płacą cyfrowym juanem

Pod koniec kwietnia 2023 roku Chiny informowały o podobnym projekcie pilotażowym. Według doniesień z Państwa Środka, miasto Changshu zaczęło wypłacać urzędnikom służby cywilnej wynagrodzenie wyłącznie w cyfrowych juanach. Zgodnie z komunikatem lokalnych władz, od maja 2023 roku wszyscy pracownicy służby publicznej, instytucji publicznych i jednostek państwowych otrzymują wynagrodzenia w formie cyfrowej.

Wprowadzenie cyfrowego juana zostało poprzedzone programem pilotażowym w prowincji Jiangsu. Pilotaż zorganizowano w pierwszym kwartale 2023 roku. Jego celem było ustanowienie wydajnego, wygodnego systemu obsługi i zarządzania do 2025 roku. Pomysł wyraźnie nie przypadł do gustu mieszkańcom Hongkongu, spośród których jedynie kilkuset dobrowolnie wyraziło wolę otrzymywania pensji w walucie cyfrowej.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.