Koniec żartów. HMRC wydaje drugie ostrzeżenie dla użytkowników kryptowalut

Her Majesty Revenue & Customs (HMRC) – brytyjski organ podatkowy będący odpowiednikiem polskiego urzędu skarbowego – postrzega zysk lub stratę osiągniętą na kupnie i sprzedaży tokenów giełdowych jako podlegającą opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych (CGT).

HMRC wydał drugie surowe ostrzeżenie dla użytkowników kryptowalut, wzywając ich do deklarowania i płacenia podatków od swoich cyfrowych aktywów. Posunięcie to wynika z rosnących obaw, że wielu właścicieli kryptowalut może nie być świadomych swoich obowiązków podatkowych.

Czego wymaga HMRC?

Najnowsza dyrektywa brytyjskiego organu podatkowego wymaga od użytkowników kryptowalut złożenia zeznania podatkowego Self Assessment do 31 stycznia i zapłacenia należnego podatku od zysków. Co prawda opodatkowanie aktywów kryptograficznych jest skomplikowane, ale w uproszczeniu HMRC postrzega zysk lub stratę osiągniętą przy zakupie i sprzedaży tokenów giełdowych jako podlegającą opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych (CGT). Tylko w wyjątkowych okolicznościach HMRC zaakceptuje, że kupno i sprzedaż kryptowalut stanowi transakcję dla celów podatkowych.

Co to oznacza dla osób, które rozliczają się w Wielkiej Brytanii? Mniej więcej tyle, że jeśli sprzedały kryptowaluty z zyskiem w roku podatkowym 2022-2023, mogą mieć obowiązki sprawozdawcze i podatkowe oraz muszą sprawdzić, czy powinny złożyć zeznanie podatkowe przed 31 stycznia 2024 roku. Konieczne jest również zadeklarowanie strat w kryptowalutach, jeśli osoby fizyczne chcą zrównoważyć te straty w przyszłych latach podatkowych.

Dawn Register, dyrektor ds. rozwiązywania sporów podatkowych w BDO, podkreśliła rosnące zainteresowanie organu podatkowego osobami, które osiągnęły zyski z aktywów kryptograficznych, ale ich nie zadeklarowały. – Jeśli ludzie nie zadeklarują tego, do czego są zobowiązani, a HMRC odkryje, że należny jest dodatkowy podatek, może naliczyć odsetki za zwłokę oprócz kar podatkowych w wysokości do 100% podatku – lub więcej, jeśli gospodarstwo miało siedzibę za granicą – ostrzegła.

Zobacz też: Krypto oszustw związanych z wirtualnymi romansami jest coraz więcej. A to dopiero początek

Konieczne złożenie zeznanie podatkowego

A zatem jeżeli ktoś sprzedał kryptowaluty z zyskiem w ciągu roku podatkowego, być może będzie musiał złożyć zeznanie podatkowe Self Assessment. Próg raportowania dla transakcji kryptowalutowych wynosi 49 200 GBP. Jeśli wpływy z transakcji kryptowalutowych przekroczą ten limit, należy złożyć zeznanie podatkowe, nawet jeśli nie osiągnięto zysku.

Ponadto osoby fizyczne w Wielkiej Brytanii muszą zadeklarować wszelkie straty kryptowalutowe, jeśli chcą je zrekompensować w przyszłych latach podatkowych. Istotne jest dokładne zgłaszanie wszystkich zysków i strat, aby uniknąć kar i zapewnić zgodność z przepisami podatkowymi.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom