Kongres w USA dogaduje szczegóły ustawy dotyczącej stablecoin – to dobrze czy źle?

Przewodniczący Komisji ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów z ramienia Partii Republikańskiej opublikował nowy projekt ustawy dotyczący nadzoru nad stablecoin, który uwzględnia część stanowisk przedstawicieli Partii Demokratycznej.

Opublikowany w czwartek projekt jest wciąż tylko wersją roboczą, która ma zostać omówiona podczas przesłuchania komitetu 13 czerwca, ale stanowi kolejny krok w kierunku negocjacji dwupartyjnego porozumienia w sprawie legislacji, które wiele osób uważa za najłatwiejszy sposób wprowadzenia pierwszego kroku w kierunku regulacji kryptowalut w Stanach Zjednoczonych.

Nowy projekt, znacznie krótszy od poprzedniego, ma na celu połączenie stanowisk obu partii oraz dodatkowo uwzględnia propozycje przedstawicieli Partii Republikańskiej. Według tej wersji Federalny Rezerwowy System miałby ustalić wymagania dotyczące emisji stablecoin, ale nadal pozwoliłby regulatorom stanowym nadzorować firmy emitujące tokeny.

stablecoin
Patrick McHenry. Źródło: https://arizent.brightspotcdn.com

Nowy projekt daje Fedowi kilka dodatkowych uprawnień w porównaniu do wcześniejszego projektu Republikanów, w tym możliwość interwencji w przypadku zagrożeń wobec emitentów regulowanych przez poszczególne stany. Stany mogłyby również przekazać swoje obowiązki nadzorcze federalnemu organowi.

Zobacz też: Wielka Brytania chce regulować i licencjonować sztuczną inteligencję (AI) – tak jak leki czy broń

Przewodniczący komisji, reprezentant Patrick McHenry, uważał legislację dotyczącą stablecoin za priorytetową od zeszłego roku, jeszcze przed objęciem przewodnictwa w komitecie. Po przejęciu stanowiska kontynuował pracę, choć Demokraci skarżyli się, że Republikanie zmieniali ustawę bez ich udziału. Później Demokraci opublikowali własną wersję projektu. Dotychczasowymi atutami tego przedsięwzięcia była wąska skala ustawy i poparcie obu stron, ale nie jest jeszcze jasne, co Demokraci sądzą o najnowszej wersji.

Stablecoin w USA – co będzie dalej?

Poprzednia wersja projektu ustawy skupiała się na płatnościach przy użyciu stablecoinów, a nie na nadzorowaniu innych aspektów rynków aktywów cyfrowych, takich jak dostawcy usług przechowalniczych i algorytmiczne stablecoiny. Najnowsza wersja projektu ustawy jest bardziej zwięzła i przyznaje konkretne uprawnienia również legislaturze stanowej.

Gdyby projekt został przedstawiony i przyjęty przez obie izby Kongresu, ustanowiłby pierwsze regulacje dotyczące stablecoin w Stanach Zjednoczonych – tokenów powiązanych z stabilnymi aktywami, takimi jak dolar, które szeroko są wykorzystywane na rynkach kryptowalut do handlu bardziej zmiennej natury monetami.

Nowy projekt również usuwa wcześniejszą sekcję, która dotyczyła badań nad korzyściami płynącymi z cyfrowego dolara, coraz bardziej kontrowersyjnego pomysłu krytykowanego przez Republikanów, pomimo że Federalny Rezerwowy System twierdził, że nie zajął stanowiska w kwestii tego, czy taka cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) jest potrzebna dla USA.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze