Kolejny plagiat w branży krypto? Mamy do czynienia z oskarżeniem o kradzież kodu!

Firma Polygon Zero oskarżyła deweloperów Matter Labs o skopiowanie kodu ze swojej biblioteki Plonky2 do zkSync, konkurencyjnego rozwiązania do skalowania warstwy 2 Ethereum.

Według przedstawicieli Polygon Zero, Matter Labs wydało system dowodzenia o nazwie Boojum z dużą ilością kodu skopiowanego z krytycznych komponentów rekurencyjnego SNARK Plonky2.

Plagiat? „Jest wiele podobieństw”

Rekursywny SNARK to dowód kryptograficzny, który pozwala jednej stronie (weryfikatorowi) zademonstrować drugiej stronie (weryfikatorowi), że określone stwierdzenie jest prawdziwe, bez ujawniania żadnych dodatkowych informacji.

Polygon Zero twierdzi, że kod został dołączony bez oryginalnych praw autorskich lub wyraźnego przypisania do oryginalnych autorów. Zauważono również, że Boojum jest niezwykle podobny do biblioteki Plonky2. „Wykorzystuje tę samą strategię równoległego powtarzania w celu zwiększenia solidności w małym polu, podobne niestandardowe bramki do wydajnej arytmetycznej weryfikacji rekurencyjnej i ten sam argument wyszukiwania opracowany przez naszego kolegę z zespołu Ulricha Haböcka” – czytamy we wpisie na firmowym blogu.

Zobacz też: Złoto zyskuje dzięki spadkowi rentowności obligacji

„Tak się po prostu nie robi”

„Nasz zespół pracował niezwykle ciężko, aby stworzyć pracę, która przyniosła korzyści całej przestrzeni. To złe uczucie widzieć, jak ta praca jest wykorzystywana bez uznania lub przypisania. Matter Labs/zkSync dużo mówi o etosie. Skoncentrowali swój marketing wokół Ethereum Ethos, twierdząc, że „skalują etos i technologię Ethereum (…) Wykorzystywanie pracy innych i reprezentowanie jej jako własnej nie jest zgodne z Ethereum Ethos. Społeczność Ethereum zasługuje na coś lepszego” – czytamy na stronie internetowej Polygon Zero.

To nie pierwszy raz, kiedy w społeczności kryptowalutowej pojawiają się oskarżenia o plagiat. W marcu członek społeczności Shiba Inu poinformował, że testnet Shibarium layer-2 beta i testnet Rinia miały identyczne identyfikatory łańcuchów.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze