Kolejna, wielka aktualizacja Ethereum nadchodzi – Shanghai Update!

10 921

Ledwie zdążyliśmy zapomnieć o Merge, a na horyzoncie jest już kolejna aktualizacja Ethereum. Tym razem deweloperzy chcą skupić się m.in. na obniżeniu opłat za gaz. Nowa wersja testowa już jest dostępna. Sieć testowa Pre-Shanghai została nazwana Shandong. Oznacza to, że deweloperzy mogą przygotowywać się do wdrożeń.

Aktualizacja ma nastąpić w 2023 roku. Najprawdopodobniej w drugiej połowie. To będzie pierwsza aktualizacja kryptowaluty Ethereum od czasu przejścia z mechanizmu proof-of-work na mechanizm proof-of-stake, czyli Merge, które miało miejsce we wrześniu 2022. 

Co zmieni aktualizacja Shanghai?

Zmian będzie wiele, a w zależności od źródeł wskazywane są inne priorytety. Najcześciej mówi się o kilku aktualizacjach:

EIP-4895 – ma umożliwić użytkownikom  na wypłaty setH i zdobytych nagród za pośrednictwem Beacon Chain.

EIP-4844 – ma umożliwić odciążenie głównej sieci Ethereum i przetwarzanie operacji w sieciach warstwy drugiej. Ma to zwiększyć przepustowość sieci, a potencjalnie może przyczynić się także do zmniejszenia opłat za gaz.

EIP-3540 – oddziela kodowanie od danych, co poprawia wydajność oraz umożliwia łatwiejsze wprowadzanie zmian w Ethereum Virtual Machine.

Wszystkie te zmiany mają pozytywnie wpłynąć na wydajność oraz przepustowość Ethereum. Dodatkowo przynajmniej część z nich może odbić się pozytywnie także na doświadczeniach zwykłych użytkowników – Ci z pewnością doceniliby zmniejszenie opłat za gaz.

Szczególnie wyczekiwana jest aktualizacja EIP-4895, która pozwoliłaby umożliwić wycofanie ETH walidatorom. Obecnie osoby, które zdeponowały ETH w celu generowania nowego nie mogą wypłacić środków.

Oczywiście warto pamiętać, że ostateczny kształt aktualizacji nie jest jeszcze zaplanowany. Portal decrypt.co zwraca uwagę, że główny programista Ethereum powiedział, że nie podjęto finalnych decyzji o tym, jakie EIP uwzględnić w tej aktualizacji.

Warto także przypomnieć, że to nie koniec aktualizacji. Merge był dopiero początek przygody, żeby osiągnąć zamierzone cele konieczne będą kolejne zmiany. Twórcy we wrześniu zapowiedzieli kolejne aktualizacje m.in. Verge, Purge, Splurge. 

Sprawdź również:

Komentarze