Kiedy zatwierdzenie Ethereum ETF? Eksperci nie mają najlepszych wiadomości

Według banku inwestycyjnego TD Cowen mało prawdopodobne jest, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w USA zatwierdzi fundusze ETF oparte na Ethereum w najbliższym czasie. Bank prognozuje, że decyzja taka może zostać podjęta dopiero po wyborach prezydenckich w 2024 roku.

Spodziewana ostrożność SEC w sprawie Ethereum

TD Cowen w swojej analizie zaznacza, że SEC najpierw może chcieć zdobyć doświadczenie z funduszami ETF na Bitcoinie. Dopiero wówczas ewentualnie zdecyduje się na zatwierdzenie podobnych produktów dla Ethereum lub innych kryptowalut. „Może to potrwać nie tak długo, jak 26 miesięcy, ale prawdopodobnie będzie to po wyborach,” pisze grupa badawcza TD Cowen.

SEC niedawno zatwierdziła fundusze ETF oparte na Bitcoinie. Nastąpiło to 26 miesięcy po zatwierdzeniu funduszy futures na BTC w październiku 2021 roku. Wybory prezydenckie w USA zaplanowano na listopad 2024 roku.

Zobacz także: Pod tym względem Bitcoin ETF pozytywnie zaskoczył. Tego nie spodziewał się nikt!

Spodziewane decyzje i wpływ na rynek

Po zatwierdzeniu funduszy ETF na Bitcoinie, na rynku pojawiły się spekulacje, że fundusze ETF na Ethereum mogą być następne w kolejce do zatwierdzenia. Chociaż niektórzy analitycy, jak ci z JPMorgan, są bardziej sceptyczni, inni są bardziej optymistyczni. Nikolaos Panigirtzoglou z JPMorgan powiedział, że „dla SEC, aby zatwierdzić fundusze ETF na Ethereum w maju, musiałaby zaklasyfikować Ethereum jako towar, a nie jako papier wartościowy.”

Duże firmy, w tym BlackRock i Fidelity, niedawno złożyły wnioski o zatwierdzenie funduszy ETF opartych na Ethereum.

Gensler bez pośpiechu

Przewodniczący SEC, Gary Gensler, stwierdził, że zatwierdzenie funduszy ETF na Bitcoinie było wynikiem przegranej sprawy sądowej z Grayscale Investments. „Chociaż zatwierdziliśmy notowanie i handel pewnymi akcjami opartymi na Bitcoinie, nie popieramy go” – powiedział Gensler. Dodał też, że uważa większość aktywów kryptowalutowych za kontrakty inwestycyjne podlegające prawu papierów wartościowych.

TD Cowen uważa, że zatwierdzenie funduszy ETF na Bitcoinie jest zgodne z tezą, że Gensler przyjmuje ostrożne podejście. „To nie zmienia naszych oczekiwań wobec struktury rynku kryptowalut,” dodał bank. „Uważamy, że wymagane będzie uchwalenie ustawy przez Kongres, aby ustalić ramy regulacyjne.”

Mandat Genslera kończy się w czerwcu 2026 roku. TD Cowen przewiduje, że ten nie spieszy się z działaniem, mając czas na prowadzenie kolejnych spraw sądowych.

Może Cię również zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx