Kenia bije na alarm. „Przestrzeń kryptowalutową trzeba pilnie uregulować”

Kenia jest kolejnym afrykańskim państwem, które zwróciło uwagę na ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, które może mieć związek z handlem kryptowalutami.

Gubernator Centralnego Banku Kenii dr Kamau Thugge powiedział, że ponieważ przestrzeń kryptowalut szybko się zmienia, istnieje potrzeba wprowadzenia przepisów transgranicznych w celu ochrony obywateli przed ryzykiem.

Cyberbezpieczeństwo jest najważniejsze

Występując przed komisją Zgromadzenia Narodowego badającą działalność Worldcoin w Kenii, dr Thugge wskazał na brak przepisów zakazujących handlu kryptowalutami jako sposób na wykorzystanie tej przestrzeni jako kanału do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Wzywając do ostrożności, szef CBK powiedział, że ze względu na ponadnarodowy zasięg aktywów kryptograficznych istnieje potrzeba współpracy nadzorczej w celu uregulowania tej przestrzeni. Jego zdaniem brak przepisów prawnych może wpłynąć na politykę pieniężną i kontrolę, zagrozić cyberbezpieczeństwu krytycznej infrastruktury krajowej oraz zwiększyć liczbę oszustw związanych z cyberprzestępczością.

– W Kenii nie licencjonowaliśmy żadnej kryptowaluty. Jednak handel tą walutą nie został uznany za nielegalny, ponieważ nie istnieją żadne regulacje ani ramy prawne – powiedział dr Thugge.

Obecnie kenijskie centrum sprawozdawczości finansowej zajmuje się oceną ryzyka związanego z aktywami wirtualnymi i dostawcami usług w zakresie aktywów wirtualnych.

W ostatnich latach branża krypto w Kenii przeżyła prawdziwy rozkwit. Szacuje się, że w kraju mogą być nawet cztery miliony aktywnych użytkowników kryptowalut. Niemniej jednak dr Thugge przyznał, że nie przeprowadzono żadnego badania w celu ustalenia zakresu wykorzystania kryptowalut w Kenii.

Zobacz też: Kto by się spodziewał! Polska ma prawdopodobnie większe rezerwy złota niż Wielka Brytania

Kenia a Worldcoin

Warto w tym miejscu podkreślić, że projekt Worldcoin, założony przez dyrektora generalnego OpenAI Sama Altmana, został w wdrożony w Kenii już w kwietniu 2022 roku. Jedną z kluczowych cech wejścia Worldcoina do Kenii jest uruchomienie wymiany peer-to-peer (P2P), która umożliwia osobom fizycznym szybki i łatwy dostęp do walut cyfrowych i dolarów amerykańskich bezpośrednio między sobą, bez potrzeby scentralizowanej strony trzeciej w celu ułatwienia transakcji.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze