Izraelski biznesmen podejrzany o oszustwa kryptowalutowe. Prawie 300 mln USD od inwestorów przepadło

Złodziej nie zawsze ma maskę na twarzy i zastrasza ofiary swoją siłą fizyczną. Czasem oszust może być schludnym facetem, który wzbudza zaufanie i obiecuje złote góry. Zdaje się, że według tego drugiego schematu działał Moshe Hogeg, znany izraelski biznesmen. Policja oskarżyła go o oszukanie inwestorów na setki milionów dolarów.

Biznesmen z Izraela oszukał inwestorów?

Jak informuje Bloomberg, izraelska policja prowadzi w ostatnim czasie wzmożone działania, mające na celu tropienie oszustw związanych z kryptowalutami. Jednym z podejrzanych o dopuszczanie się takich nielegalnych działań jest izraelski biznesmen Moshe Hogeg. Hogeg, założyciel i współzałożyciel Sirin Labs AG oraz kilku anonimowych współpracowników jest podejrzanych o sprzeniewierzenie milionów dolarów od izraelskich i zagranicznych inwestorów zebranych w latach 2017–2018 na rzecz czterech startupów zajmujących się kryptowalutami. Hogeg zebrał od inwestorów 290 mln USD i prawdopodobnie wykorzystał je niezgodnie z przeznaczeniem. Dwuletnie śledztwo obejmowało przesłuchanie 180 świadków, zebranie 900 materiałów dowodowych. Dokonano również zajęcia znacznych środków finansowych i mienia. Lista zarzutów postawionych Hogegowi obejmuje oszustwa, kradzież, pranie pieniędzy, fałszerstwa i przestępstwa skarbowe.

https://twitter.com/CPOfficialtx/status/1694406716593451517

Zobacz też: Tajlandia wystąpi do sądu o zamknięcie Facebooka. Poszło o kryptowaluty. O co konkretnie?

Jaki los czeka podejrzanego o oszustwa?

Policja cały zebrany materiał dowodowy przekazała prokuraturze, która ostatecznie oceni na ile obciąża on biznesmena. Co ciekawe Hogeg już raz został aresztowany. Miało to miejsce w 2021 r. Jednak dość szybko został zwolniony za poręczeniem majątkowym na kwotę 22 mln USD. Następn sąd umieścił go w areszcie domowym. Sprawa przeciwko Hogegowi nie jest odosobnionym przypadkiem. To element rozprawienia się z nielegalną działalnością związaną z kryptowalutami na całym świecie. Działania te doprowadziły do aresztowań lub postawienia zarzutów wobec takich gigantów branży, jak Sam Bankman-Fried, Alex Mashinsky, czy Do Kwon. W te działania wpisuje się również spór prawny SEC z Binance i Coinbase. Oba podmioty zostały oskarżone m. in. o prowadzenie sprzedaży niezarejestrowanych papierów wartościowych w formie kryptowalut.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze