ICO: około połowy projektów z 2017r. poniosło porażkę

Prawie połowa projektów z 2017r. wykorzystujących ICO do pozyskania środków poniosło porażkę. Według news.Bitcoin.com projekty, które są teraz martwe otrzymały nawet 104 miliony dolarów.

Od początku było jasne, że sporo projektów korzystających z ICO polegnie. Najcięższym momentem dla startupów korzystających z tej możliwości pozyskania środków jest dostarczenie właściwego projektu czy oprogramowania. Określenie dokładnej liczby projektów zakończonych niepowodzeniem jest praktycznie niemożliwe. Najbardziej wątpliwe ICO odchodzą w zapomnienie raczej po angielsku unikając rozgłosu. Serwis news.Bitcoin.com przeanalizował dokładnie przypadki ICO z zeszłego roku i podaje, że aktualnie 46% projektów można nazwać „martwymi”.

Nikt nie oczekiwał, że wszystkie projekty z 2017r. utrzymają swój kurs i odniosą sukces. Jednak tempo w jakim projekty te zakończyły swój żywot jest zaskakujące. Jedno z najbardziej popularnych narzędzi do śledzenia ICO – Tokendata wyświetla 902 różnych ofert tokenów, które miały miejsce w zeszłym roku. Spośród tych projektów 142 poniosły porażkę jeszcze na etapie pozyskiwania środków. Kolejne 276 poniosło porażkę w późniejszych etapach projektów. Było to spowodowane zarówno przywłaszczeniem środków i „zawinięciem interesu”, ale również porażką biznesową samych projektów.

Oprócz projektów, które już odniosły porażkę, istnieją takie, o których mówi się, że częściowo już ją odniosły. Dodatkowe 113 ICO może być sklasyfikowane w ten sposób. Projekty te można uznać za częściowo stracone z wielu powodów. Jednym z nich jest brak informacji od samego zespołu projektowego. Innym powodem jest na tyle mała społeczność, że projekt nie ma szansy odniesienia sukcesu. Oznacza to, że 59% zeszłorocznych ICO jest potwierdzonymi porażkami oraz „kandydatami” do odniesienia porażki.

Przeanalizowanie 900 ICO było bardzo depresyjnym doświadczeniem jak podaje news.Bitcoin.com. Opuszczone konta w serwisie Twitter, puste grupy w aplikacji Telegram, strony internetowe, które już nie istnieją oraz społeczności, których tak naprawdę nie ma. Część ICO w ogóle nie pozyskała środków, niektóre projekty pozyskały po kilka tysięcy, a najlepsze ponad 10 milionów dolarów. Większość przypadków była taka sama: brak MVP, brak wersji alfa czy brak wkładu w rozwój decentralizacji sieci.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze