Hongkong zaostrza prawo w sprawie kryptowalut i bitomatów

3 075

Zwolennicy kryptowalut w Hongkongu twierdzą, że nadchodzące przepisy prawne dotyczące kryptowalut mogą uniemożliwić obywatelom korzystanie z bitomatów.

Ostrzejsze regulacje

Stowarzyszenie zwolenników Bitcoina w Hongkongu apeluje do organów regulacyjnych o rozważenie wpływu nadchodzących przepisów prawnych na program innowacji cyfrowych miasta. W listopadzie rząd Hongkongu ogłosił plany wprowadzenia zakazu handlu detalicznego kryptowalutami w ramach szerszej walki z praniem brudnych pieniędzy. Niektóre plotki głoszą, że regulacje mają dotyczyć nie tylko handlu peer-to-peer czy na giełdach kryptowalut, ale także kupowania i sprzedawania aktywów w bitomatach.

W dokumencie konsultacyjnym opublikowanym w listopadzie Biuro Usług Finansowych i Skarbu Hongkongu ujawniło, że ma również plany regulacji bitomatów Bitcoina. Dane z CoinAtmRadar pokazują, że w Hongkongu znajdują się 62 działające urządzenia.

Słuszny sprzeciw?

W rozmowie z lokalną prasą Leo Weese, współzałożyciel stowarzyszenia zwolenników Bitcoina w Hongkongu, sprzeciwił się proponowanym regulacjom kryptograficznym, stwierdzając:

Ograniczenie dostępu osobom detalicznym do Bitcoina byłoby zablokowaniem celów rządu w zakresie promowania innowacji i integracji finansowej.

Cios dla branży

Gdyby został uchwalony, nowy system regulacyjny znacznie rozszerzyłby administrację licencjonowania kryptowalut w Hongkongu. Obecnie Hong Kong Securities and Futures Commission (SFC) zezwala na rejestrację tylko dla giełd, które wymieniają kryptowaluty lub produkty futures.

Wcześniej, w grudniu, wspierana przez Fidelity platforma aktywów cyfrowych OSL została oficjalnie zatwierdzona przez Hongkong SFC. Wiadomość ta zakończyła poprzednie ogłoszenie SFC w sierpniu, w którym zasadniczo zgodził się wówczas wydać OSL licencję w oczekiwaniu na proces weryfikacji.

Proponowane przepisy odzwierciedlają również niektóre z surowszych mandatów obowiązujących w Chinach kontynentalnych, gdzie handel kryptowalutami jest zabroniony. Hongkong jest domem dla kilku głównych usług handlu kryptowalutami, w tym Bitfinex i FTX, a inne, takie jak OKEx i Huobi, utrzymują biura regionalne w tym mieście.

Finansowy Krytyk

Komentarze