Hongkong wydał pierwsze licencje na detaliczny handel kryptowalutami

Hongkong wydał pierwsze licencje na detaliczny handel kryptowalutami

Władze chińskiego terytorium mają nadzieję, że przyjęcie wirtualnych walut wzmocni jego status centrum finansowego.

Urzędnicy w Hongkongu są zgodni co do tego, że półautonomiczne chińskie terytorium musi przyjąć kolejnych rynkowych graczy, aby utrzymać swój status globalnego centrum finansowego, który został nadszarpnięty przez lata surowych ograniczeń COVID i szeroko zakrojonej rozprawy z dysydentami.

Kryptowalutowa zima zrobiła swoje

W sierpniu br. władze Hongkongu raz pierwszy wydały dwóm giełdom kryptowalut – HashKey Exchange i OSL – zgodę na zaangażowanie się w handel detaliczny aktywami cyfrowymi. Miało to miejsce dwa miesiące po tym, jak Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych w Hongkongu zajęła się wnioskami o udzielenie licencji na inwestowanie typu mom-and-pop.

– Nie zamierzamy być centrum handlu kryptowalutami, ale uznajemy handel nimi a ważną część ekosystemu wirtualnych aktywów – powiedziała Julia Leung, dyrektor generalna Komisji. Jak podkreśliła, dobrze wyważony system regulacyjny ma kluczowe znaczenie dla budowania zaufania w branży. – Do tej pory wiele krajów przyjęło łagodne podejście do kwestii prawnego regulowania statusu dostawców usług związanych z aktywami kryptograficznymi – dodała przyznając, że „kryptowalutowa zima” wzmocniła determinację globalnych organów nadzoru finansowego”.

Nowe wytyczne dotyczące handlu detalicznego kryptowalutami spotkały się z wyrazami uznania w całej branży. – Hongkong przyjął proaktywne podejście do zarządzania ryzykiem związanym z aktywami cyfrowymi – powiedział Al Jazeerze Dave Chapman, współzałożyciel OSL, która posiada biura w Hongkongu i Singapurze. Jego zdaniem opracowane przez Komisję nowe ramy regulacyjne odzwierciedlają dogłębne zrozumienie sektora, zapewniając zarówno zdrowe środowisko rynkowe, jak i solidną ochronę inwestorów.

Zobacz też: Światowa Konfederacja Jubilerska wypowiedziała się nt. rynku metali szlachetnych. Wnioski są interesujące

Dlaczego Chiny zezwoliły na handel kryptowalutami?

Nowe przepisy pojawiają się w czasie, gdy Chiny kontynentalne w dalszym ciągu zakazują kryptowalut. Pojawia się więc pytanie: dlaczego Pekin pozwala Hongkongowi na przyjęcie wirtualnych aktywów w czasie, gdy rządząca Partia Komunistyczna zacieśnia kontrolę nad miastem?

Zdaniem Neila Tana, przewodniczącego Stowarzyszenia FinTech w Hongkongu, posunięcie to podkreśla swobodę miasta w ustanawianiu własnej polityki i przepisów na arenie finansowej w ramach porozumienia „jeden kraj, dwa systemy”, które ma zagwarantować autonomię i swobody miasta do co najmniej 2047 roku. – Z racji tego, że Hongkong staje się centrum wirtualnych aktywów i Web3 – przewidywanego ekosystemu online opartego na zdecentralizowanych łańcuchach bloków – daje to Pekinowi „ekspozycję i nadzór nad branżą kryptowalut – twierdzi Tan. Uważa on, że działanie to pozwoli Chinom wpływać na branżę w sposób pośredni i pomoże Hongkongowi utrzymać pozycję międzynarodowego centrum finansowego. – To kolejna klasa aktywów przyciągająca bezpośrednie inwestycje zagraniczne, a także kolejny sposób promowania internacjonalizacji renminbi – dodał. Tan zastrzegł jednak, że są to powody czysto spekulacyjne, a na rzeczywiste motywacje może mieć wpływ kombinacja czynników ekonomicznych, społecznych, politycznych i strategicznych.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.