Historia się dzieje na naszych oczach – wiara w Bitcoina większa niż w banki

Kapitalizacja rynkowa Bitcoina rośnie o 60% w 2023 roku – czołowe banki z Wall Street tracą 100 miliardów dolarów

Bitcoin oddzielił się od akcji i nadal rośnie 10 lat po tym, jak kryzys bankowy na Cyprze spowodował boom na BTC. Obecnie sytuacja się powtarza i nie jest to drugi raz w historii kiedy Bitcoin staje się realną alternatywą dla inwestorów. Zaczynamy mieć do czynienia z prawidłowością, która mocno namiesza bo nie wszyscy rozumieją jej znaczenia i nie doceniają skali rewolucji.

Kapitalizacja rynkowa Bitcoina zwiększyła się o 194 miliardy dolarów w 2023 roku. 66% wzrost kursu BTC od początku roku (YTD) znacznie przewyższa akcje czołowych banków z Wall Street, zwłaszcza że rosną obawy przed globalnym kryzysem bankowym.

Co więcej, Bitcoin po raz pierwszy od roku odłączył się od akcji w Stanach Zjednoczonych, a jego cena wzrosła o około 65% w porównaniu do 2,5% wzrostu S&P 500 i 15% spadku Nasdaq w 2023 roku.

Przeczytaj także : WSJ: Upadnie nawet 186 banków w USA. Kryzys dopiero się rozpędza?

Banki z Wall Street stracą 100 miliardów dolarów w 2023 roku

Według danych zebranych przez CompaniesMarketCap.com, sześć największych amerykańskich banków:

  • JPMorgan Chase,
  • Bank of America,
  • Citigroup,
  • Wells Fargo,
  • Morgan Stanley i Goldman Sachs

straciło od początku roku wycenę rynkową prawie 100 miliardów dolarów.

Akcje Bank of America radzą sobie najgorzej wśród graczy bankowych z Wall Street, z prawie 17% spadkiem wyceny od początku roku. Goldman Sachs notuje prawie 12% spadek YTD, a następnie Wells Fargo (9,74%), JPMorgan Chase (6,59%), Citi (3,62%) i Morgan Stanley (0,84%).

Wyceny amerykańskich banków spadły w związku z trwającym załamaniem amerykańskich banków regionalnych. Zamieszanie z bankami dopełnia komunikat z zeszłego tygodnia, że Silvergate, bank przyjazny kryptowalutom, zamyka swoją działalność, a Signature Bank i Silicon Valley Bank zostają przejęte przez organy regulacyjne.

Kryzys bankowy pogłębił się jeszcze bardziej z powodu zagrożenia upadku First Republic Bank. Na szczęście został on uratowany w ostatniej chwili dzięki łącznemu zastrzykowi w wysokości 30 miliardów dolarów jakie przeznaczono do tej pory w USA na pomoc bankom. Na dzień dzisiejszy z pomocy skorzystali między innymi od Wells Fargo, JPMorgan Chase, Bank of America i Citigroup.

Powtórka z Cypru i Grecji

Wzrost kursu Bitcoina w obliczu narastającego kryzysu bankowego w USA jest podobny do tego, jak reagował on podczas załamań banków na Cyprze i w Grecji.

Podczas cypryjskiego kryzysu finansowego w 2013 roku cena BTC wzrosła o 5000% . Kryzys był spowodowany ekspozycją cypryjskich banków na regionalne spółki z branży nieruchomości, które były nadmiernie lewarowane.

Sytuacja była tak tragiczna w marcu 2013 roku, że władze Cypru zamknęły wszystkie banki, aby uniknąć powszechnej paniki.

Kiedy Grecja stanęła w obliczu podobnego kryzysu w 2015 roku i nałożyła kontrolę kapitału na obywateli, aby uniknąć paniki na banki, cena Bitcoina wzrosła o 150%.

„Obawy o stabilność systemu bankowego, wraz ze spadającymi realnymi stopami procentowymi, stwarzają dobre warunki do odbicia Bitcoina” – skomentował Ilan Solot, współkierujący aktywami cyfrowymi w londyńskim brokerze Marex, dodając, że krypto „jest postrzegane przez niektórych inwestorów jako zabezpieczenie przed ryzykiem systemowym.”

Może Cię zainteresuje :

Komentarze