Halving BTC wpłynie na ewolucję kryptowaluty?

Co około 4 lata w sieci Bitcoin następuje „halving”, zdarzenie, które wpływa na wartość waluty i rentowność wydobycia. Następny halving BTC jest datowany na 2024 rok i inwestorzy muszą być na niego przygotowani.

Co to jest halving?

Halving to zaplanowane zdarzenie w protokole bitcoin, które zmniejsza o połowę ilość nowych bitcoinów, które górnicy otrzymują za wydobywanie nowych bloków, czyli górnicy otrzymują o 50% mniej bitcoinów za weryfikację transakcji.

Halvingi bitcoinów odbywają się co 210 000 bloków i będą miały miejsce, dopóki sieć nie wygeneruje maksymalnej ilości 21 milionów bitcoinów.

Proces ten jest przeprowadzany mniej więcej co 4 lata i ma na celu zwiększenie trudności znalezienia bloku, a tym samym wygenerowanie niższej nagrody, co zmniejsza emisję nowych bitcoinów, a tym samym zmniejsza ofertę, czemu towarzyszy zwykle większy popyt.

Jak halving wpływa na rynek?

Pierwszy halving miał miejsce w listopadzie 2012 roku i od tego czasu nagroda za blok została zmniejszona z 50 do 6,25 bitcoinów. Za każdym razem, gdy następuje halving, zmniejsza się podaż nowych bitcoinów, co może mieć wpływ na cenę i adopcję kryptowaluty.

„Rok 2020 był przełomowym rokiem dla rynków finansowych wszystkich klas aktywów, a Bitcoin nie był wyjątkiem. 11 maja 2020 r. odbył się ostatni halving Bitcoina, który spowodował spadek nagrody blokowej z 12,5 do 6,25 Bitcoinów. Ta aktywność wykazała pewne wzorce i trendów na rynku kryptowalut. Jednym z nich jest to, że przed i po każdym halvingu nastąpił znaczny wzrost ceny Bitcoina. Jest to spowodowane spadkiem podaży i rosnącym popytem” – powiedział Nahuel Martínez, współzałożyciel kopalni kryptowalut SAM z Ameryki Południowej.

Halvingi Bitcoina będą miały miejsce co 210 000 bloków, aż do osiągnięcia maksymalnej podaży wynoszącej 21 milionów. Nastąpi to mniej więcej w roku 2140.

Górnicy nadal otrzymywaliby prowizje za potwierdzanie transakcji jako nagrodę.

Wiadomo, że rynek kryptowalut jest bardzo niestabilny, czego dowodem są również halvingi. W okresach przed i po halvingu można spodziewać się wyższego poziomu niepewności i wahań cen.

Halvingi sprzyjają zainteresowaniu rynkiem kryptowalut

Halvingi były również punktem zwrotnym dla adopcji Bitcoina, ponieważ po każdym wydarzeniu następował wzrost zainteresowania i udziału w rynku, napędzając wzrost kryptowaluty.

„Połowa okresu między kolejnym dzieleniem nagrody za wydobycie zawsze oznaczała bycze lata. Dlatego w następnym halvingu, zaplanowanym na maj 2024 r., oczekuje się, że cena Bitcoin ponownie osiągnie historyczne maksima. Z tego też powodu warto rozważyć wejście w BTC dzisiaj, kiedy jest niższa cena. Halving może pomnożyć nawet 9-krotnie swoją wartość” –twierdzi Martínez.

„Należy jednak zauważyć, że wzorce historyczne nie gwarantują przyszłych wyników, a rynek kryptowalut jest bardzo niestabilny i podlega zmianom w dowolnym momencie, co oznacza, że ​​zawsze należy być wyczulonym na możliwe zmiany” – dodaje współzałożyciel SAM.

Podsumowując, rynek kryptowalut nadal oferuje wiele możliwości wzrostu. Chociaż ciągłe spadki BTC generują obniżenie kosztów kopania i inwestowania w kryptowaluty. Jest prawdopodobne, że sytuacja ta zmieni się po kolejnym halvingu.

Powyższy tekst nie jest w żadnym wypadku poradą inwestycyjną.

Przeczytaj również!

Komentarze