Halving Bitcoina: Czy cena BTC będzie nadal rosła, tak aby wydobycie w chmurze z $BTCMTX było opłacalne?

Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.

Kolejny halving Bitcoina nastąpi w kwietniu 2024 r. i chociaż do tego ważnego wydarzenia pozostało jeszcze ponad 5 miesięcy, społeczność skupiona wokół świata krypto rozpoczęła odliczanie. Dodatkowe emocje wzbudza fakt, że Bitcoin zalicza niespodziewane wzrosty cen. Czy na listopadowej hossie Bitcoina skorzystają także nowe altcoiny, takie jak Bitcoin Minetrix pomagający bezpiecznie wydobywać BTC w chmurze?

Kolejny halving Bitcoina coraz bliżej

Halving Bitcoina odbywa się co 210 000 bloków, a moment, w którym zostanie osiągnięta kolejna granica 840 000 wydobytych bloków nastąpi w kwietniu przyszłego roku. Oznacza to, że nagrody, jakie od tego momentu będą otrzymywać górnicy zostaną pomniejszone o połowę. Obserwowalne obecnie wzrosty cen Bitcoina wydają się potwierdzeniem tezy, że zwykle towarzyszą one właśnie nadciągającemu halvingowi. Bitcoin osiągnął właśnie swoje roczne maksima zamykając październik ceną 34 319 dolarów za 1 BTC.

fot. materiały partnera

W tym samym czasie proces wydobywania BTC przechodzi rewolucję. Wraz z pojawieniem się projektu Bitcoin Minetrix ($BTCMTX) coraz większą popularnością cieszy się mniej energochłonne, łatwiej dostępne i nie wymagające specjalistycznego sprzętu wydobycie Bitcoinów chmurze. Czy inwestorom uda się wykorzystać ekstremalne skoki cen Bitcoina i chociaż trochę zrekompensować zbliżający się niższy współczynnik emisji?

Inwestuj w Bitcoin Minetrix

Jak zmienia się wydobywanie Bitcoinów

Nadciągający wielkimi krokami halving Bitcoina zastanie górników w zupełnie innym momencie niż jeszcze dekadę temu. Wtedy wystarczyło włączyć komputer i pozwolić mu działać przez całą noc i wydobywać Bitcoiny. Zadania do rozwiązania były o wiele mniej wymagające niż obecnie, rachunki za prąd niższe, a nagrody za wydobycie – dużo wyższe. Inna sprawa, że w tamtych czasach nagrody rzędu 50 BTC za wydobycie bloku były o znacznie mniej warte niż teraz.

Obecnie górnicy mierzą się z wieloma innymi problemami, zakładając, że wydobyciem BTC zajmują się jeszcze ktoś inny poza wielkimi przedsiębiorstwami wydobywczymi. Wykorzystanie sieci jest teraz wyższe, a hashrate stale rośnie. Oznacza to, że ​​do wydobywania nowych Bitcoinów potrzebna jest coraz większa moc obliczeniowa. Do tej pory odbyły się już trzy halvingi, co oznacza, że nagrody za wydobycie zostały już trzy razy zmniejszone o połowę. Po kwietniowym halvingu kurs emisji nowego Bitcoina spadnie z 6,25 do 3,125 BTC za blok.

Czy samodzielne wydobywanie Bitcoinów będzie jeszcze opłacalne?

Nie brakuje głosów, że kolejnemu halvingowi będzie towarzyszył nowy rekord cenowy BTC, sięgający nawet 150 000 dolarów. Wzrost ceny Bitcoina jest w końcu napędzany także przez inne czynniki, takie jak potencjalne wprowadzenie ETF, czyli indeksowego funduszu giełdowego opartego na Bitcoinie.

Jaką cenę musiałby osiągnąć Bitcoin w obliczu nadchodzącego halvingu, aby jego wydobycie było opłacalne co najmniej tak, jak przy ostatnim rekordowym poziomie cen wynoszącym około 60 000 dolarów? Jeśli udałoby się podwoić poprzednie maksimum ceny do 120 000 dolarów przy niższym poziomie wydobycia (halving pomniejszy je o 50%), to wydobywanie Bitcoina nadal byłoby opłacalne.

fot. materiały partnera

Pod uwagę należy jednak wziąć także inne czynniki wpływające na opłacalność tego przedsięwzięcia, takie jak wzrost kosztów cen energii elektrycznej, towarzyszący wymaganemu wzrostowi mocy obliczeniowej. To jedne z powodów, dla których pojedynczy górnicy i mali inwestorzy wzbraniają się przed angażowaniem w wydobywanie Bitcoinów. Tę sytuację dostrzegli twórcy projektu Bitcoin Minetrix, którzy postanowili obniżyć próg wejścia do samodzielnego kopania BTC.

Wydobycie BTC w chmurze – taniej i bez własnego sprzętu

Bitcoin Minetrix opiera się na eksploracji w chmurze, umożliwiając każdemu użytkownikowi dołączenie do procesu wydobycia, nawet bez posiadania własnego sprzętu. Sama idea wydobywania w chmurze nie jest niczym nowym. Polega ona na wynajmowaniu od dostawców usług w chmurze mocy obliczeniowej. Następnie dostawcy przekazują najemcom Bitcoiny wydobyte za pomocą tej mocy obliczeniowej. Najemcy nie muszą martwić się o zakup sprzętu, energochłonność procesu czy potrzebną wiedzę techniczną. Haczyk polega jednak na samych umowach z dostawcami, które mogą zawierać haczyki lub być obciążone wysokimi kosztami. Najgorszą z możliwych sytuacji jest przekazanie środków dostawcy, który nigdy nie wypłaci najemcy pochodzących z tego tytułu nagród w BTC.

fot. materiały partnera

Bitcoin Minetrix bazuje na koncepcji Stake to Mine, która tokenizuje cały proces wydobycia w chmurze, umożliwiając inwestorom uczestnictwo w tym procesie bez polegania na stronach trzecich. Wystarczy zakupić altcoiny $BTCMTX i rozpocząć ich staking. Następnie te środki zostaną zamienione w kredyty wydobywcze za pośrednictwem inteligentnych kontraktów. Im więcej tokenów $BTCMTX zostanie przeznaczonych na staking, tym więcej kredytów otrzyma inwestor. 

Przedsprzedaż tokenów $BTCMTX trwa

Tokeny $BTCMTX można zakupić w trwającej właśnie przedsprzedaży, a w puli stakingowej zdeponowano już ponad 200 mln tokenów $BTCMTX. Szacowany roczny zwrot z inwestycji wynosi obecnie 204%, jednak ta wartość będzie różnić się w zależności od wielkości puli. W dłuższej perspektywie wartość altcoina może oscylować w wysokim dwucyfrowym przedziale. 

Podczas trwającej przedsprzedaży, inwestorzy stakujący swoje tokeny $BTCMTX, otrzymają nagrody w postaci 158,5 $BTCMTX za blok ETH. Jednak po zakończeniu przedsprzedaży altcoinów projekt przechodzi do fazy Stake to Mine, podczas której inwestorzy otrzymają kredyty na wydobycie Bitcoinów, które zostaną później przesłane prosto do ich portfela.

Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.