GTA VI i kryptowaluty. Czy producent kultowej serii gier zamierza wykorzystać je w nowej odsłonie?

W sieci krążą plotki, że kolejna gra z serii „Grand Theft Auto” będzie zawierała element GameFi., czyli obejmujący kryptowaluty.

Gracze ma całym świecie z niecierpliwością czekają na kolejny rozdział odnoszącej ogromne sukcesy gry. Warto w tym miejscu przypomnieć, że jej producent, firma Rockstar Games, poinformowała ostatnio, że zwiastun „GTA VI” pojawi się w grudniu br.

Kryptowaluty w GTA – czy to ma sens?

I tu dochodzimy do sedna sprawy, bo coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: czy w grze pojawią się kryptowaluty? Nie jest to do końca pewne, ponieważ w ciągu 10 lat, jakie minęły od momentu ukazania się ostatniej gry z tej serii wiele firm zajmujących się produkcją gier próbowało włączyć je do swoich tytułów. Dodajmy, że efekty tych działań bywały różne. I tak, podczas gdy Steam zakazał kryptowalut w swoim sklepie z grami, firma Epic Games powitała kryptowaluty z otwartymi ramionami.

Spekulacje o tym, że „GTA VI” będzie zawierać element kryptowalut wzięły się z informacji opublikowanych przez Ubisoft i Immutable. To właśnie te dwa podmioty ogłosiły, że nowe „Grand Theft Auto” zapewni „nowe wrażenia z gry, które jeszcze bardziej odblokują potencjał Web3”. Oznaczałoby to już drugą wyprawę Ubisoftu w świat gier kryptograficznych – pierwszym było NFT zaimplementowane do darmowego „Ghost Recon: Breakpoint” z 2021 roku.

Oczywiście pomijając kwestię tego, czy gracze są zainteresowani kryptowalutami, z całej tej inicjatywy – o ile doszłaby do skutku – wynikałyby poważne pytania prawne. Rockstar Games stałby się bowiem kolejnym celem dla Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Chociaż Rockstar Games jest firmą amerykańską, jej franczyza „Grand Theft Auto” jest popularna na całym świecie, co oznacza, że musiałaby być zgodna z zasadami obowiązujących na całym świecie. Nie jest to jednak dla firmy żadną nowością – Rockstar musiał bowiem cenzurować „GTA V” w niektórych krajach, aby zachować zgodność z ich przepisami dotyczącymi rozrywki i ekstremalnych treści.

Zobacz też: To niezły plan. Wydobędą z wraku statku złoto o wartości 20 mld dolarów

To żadna nowość

Dodajmy, że GameFi nie jest nową koncepcją. W niektórych częściach Azji jego odmiany, bez komponentu blockchain, były wypróbowywane dekady temu.Ustawa o promocji branży gier w Korei Południowej, w szczególności art. 32, zabrania wypłacania walut w grach, ponieważ są one utożsamiane z hazardem. Również w Japonii niektóre działania w grze mogą być uznane za nielegalny hazard. Kraj ten ma najbardziej rygorystyczne ograniczenia, zakazujące wszelkich elementów gier wymienialnych na juany i handlu kryptowalutami. Nie jest też jasne, czy GTA VI w ogóle będzie mogło być w Chinach wydane.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze