Grayscale to FTX 2.0 ? Raport Bernstein rozwiewa wątpliwości

5 678

Analitycy funduszu z Wall Street, Bernstein w swoim raporcie odnieśli się do najnowszych kontrowersji związanych z funduszem Grayscale, które obiegły branżę po tym jak fundusz odmówił przedstawienia ’proof of reserves’ z przyczyn bezpieczeństwa. Na fali paniki sektora kryptowalut inwestorzy obawiają się o swoje środki i chca mieć pewność co do transparentności i uczciwości podmiotów, które je dla nich przechowują. W tym przypadku prawdopodobne jest, że Grayscale padło chwilową ofiarą tej sytuacji. Raport Bernstein wskazuje, że fundusz Grayscale Bitcoin Trust jest dobrze chroniony na wypadek bankructwa Genesis Global, które niedawno wstrzymało wypłaty. Według analityków nawet jeśli Genesis będzie zmuszone do złożenia wniosku o upadłość, wierzyciele nie będą mieli roszczeń do aktywów posiadanych przez Grayscale Bitcoin Trust.

Co się stało?

Grayscale Investments, który zarządza Grayscale Bitcoin Trust posiadającym ponad 600 000 tys. Bitcoinów oraz Genesis Global Capital są własnością Digital Currency Group (DCG). Kryptowalutowy fundusz przyciągnął uwagę spekulantów po tym, jak siostrzana firma Genesis Global Capital powiedziała, że operująca w jej ramach jednostka pożyczkowa wstrzyma wypłaty klientów w wyniku upadku imperium kryptowalutowego FTX. Sytuacja w Genesis nie ma jednak bezpośredniego wpływu na sam fundusz GBTC, wyjaśnił raport. Nawet jeśli Genesis nie będzie w stanie pozyskać płynności dla swojego portfela kredytowego i złoży wniosek o upadłość, wierzyciele nie będą mieli roszczeń do aktywów GBTC.
„Struktura zaufania GBTC chroni jego posiadaczy i pozostaje wyodrębniona od niepowodzeń w DCG lub podmiotach grupy DCG” – napisali analitycy Gautam Chhugani i Manas Agrawal.

Czarne scenariusze

Na fali fatalnego sentymentu rynek zaczął obawiać się, że Grayscale będzie kolejnym podmiotem, który sprzeniewierzył środki klientów lub ma coś do ukrycia. Analitycy Bernstein wskazali, że fundusz wciąż może być przez inwestorów „brany pod uwagę jako opcja strategiczna w przypadku katastrofy”. Grayscale to wciąż jednak ’flagowy biznes DCG i jego dojna krowa’. Zdaniem Bernstein bitcoinowy trust generuje 300 mln USD rocznie z opłat. DCG i jego podmioty powiązane posiadają około 10% GBTC, dodano w notatce. Bitcoiny posiadane przez Grayscale warte są w przybliżeniu 10,5 mld USD i stanowią prawie 8% całkowitej dostępnej podaży.

https://twitter.com/ErgoBTC/status/1594308379182305280
Wiadomoci, które obiegły branżę spowodowały nagły spadek sentymentu do tego stopnia, że w pewnym momencie Twitter był dosłownie zalewany informacjami o nieuchronnym bankructwie GBTC Trust. To pokazuje jak podatny jest rynek i jak skraje emocje nim targają.
Grayscale potwierdziło zasoby w postaci 635 tys. BTC, przechowywanych dla Grayscale Bitcoin Trust.
Oficjalne oświadczenie Coinbase nieco uspokoiło inwestorów ale nie pomogło powstrzymać spadków Bitcoina, który spadł poniżej 16 000 USD.
Opublikowany raport przez Coinbase Custody potwierdzający rezerwy GBTC na dzień 30 października 2022 roku wskazuje na niczym nie nadwerężone zasoby. Problem może jednak stanowić data, ponieważ 30 października FTX jeszcze działało a pożyczkowa jednostka Genesis Capital procesowała wypłaty bez problemów.
Akcje Coinbase zaliczyły dziś historyczne minima i straciły blisko 80% od swoich rekordowych wycen w okolicach 300 USD. Tymczasem obligacje Coinbase na rok 2028 handlowane są w cenie 0,56 USD za 1 USD co potwierdza fatalny sentyment branży i problemy jakich wciąż spodziewa się rynek.
W czasie gdy akcje Coinbase spadły do historycznych minimów, a rynek zastanawiał się co dalej z Grayscale… Bank JP Morgan zarejestrował kryptowalutowy portfel w ramach którego będzie oferował swoim klientom usługi związane z cyfrowymi aktywami.
Główne media finansowe podają informacje dzięki którym odnotowują więcej wyświetleń i reklamodawców. Dodatkowo nastroje branży są na tyle ponure, że to właśnie negatywne informacje cieszą się największą popularnością. Zwłaszcza dlatego, że rynek spodziewa się efektu domina. Tymczasem w Uzbekistanei powstają kolejne dwie licencjonowane kryptowalutowe giełdy.

Podsumowanie

Skrajnie pesymistyczne nastroje rynku powodują, że w najbliższych tygodniach będziemy mieć do czynienia z prawdopodobnie znaczną ilością FUD (Fear, Uncertainty, Doubts). Panowanie nad emocjami to jednak bardzo istotna umiejętność charakterystyczna dla ludzi, którzy po rynku nie poruszają się 'po omacku’ i wiedzą jakie aktywa kupują.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze