Górnicy rekordowo sprzedają Bitcoina. 129 mln USD w BTC sprzedane w 24h. Czerwony styczeń?
Górnicy Bitcoina według danych CryptoQuant w rekordowym tempie pozbyli się kolejnych 3000 BTC, w ciągu ostatniej doby. Równowartość po obecnych cenach prawie 130 mln USD. Według platformy analitycznej CryptoQuant presja sprzedażowa wskazuje na możliwą korektę i niewykluczony test 40,000 USD. Rezerwy górników BTC wynoszą obecnie 1,832 miliona BTC, co stanowi spadek z październikowego maksimum wynoszącego 1,845 miliona.
Bitcoin kolejny raz napotkał silny opór powyżej 43,500 USD. Przepływ netto BTC w dniu wczorajszym wyniósł minus 1,524 BTC, co oznacza, że napływy wciąż przewyższały tempo emisji nowych BTC. Mimo krótkoterminowych zagrożeń i presji, analitycy oczekują, że przyszłoroczny halving może spowodować szok podażowy. W grudniu Bitcoin wzrósł o 13%, a rosnąca podaż górników nie powinna być wielkim zaskoczeniem ponieważ Ci, statystycznie częściej pozbywają się Bitcoina w czasie hossy. Niemniej jednak od tygodni obserwujemy dystrybucje na Bitcoinie. Oraz jednoczesny brak pozytywnej reakcji na mogące startować w styczniu, wyczekiwane fundusze ETF. Niewykluczone, że rynek dąży do korekty.
Co dalej z SEC?
Według najnowszych ustaleń, amerykański regularo SEC chce zminimalizować liczbę pośredników w ramach funduszy ETF Bitcoin. Według analityków Bloomberga, agencja chce mieć większą kontrolę nad planowanymi instrumentami. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd stwierdziła w zeszłym tygodniu, że wnioskodawcy spot Bitcoin ETF muszą złożyć ostateczne poprawki S-1 do 29 grudnia. Organ regulacyjny wymagał podpisania umowy z autoryzowanym uczestnikiem (AP) i uporządkowania planowanego modelu tzw. wykupu gotówkowego. Rynek czeka by dowiedzieć się, które podmioty składające wnioski o spot ETF, spośród 14 instytucji znajdą się w pierwszej fali potencjalnych zatwierdzeń. Oczekuje się, że fundusze mogą zostać utworzone do 10 stycznia 2024. Według analityka funduszy ETF Bloomberga, Erica Balchunasa, wielu wnioskodawców ETF zaktualizowało zgłoszenia o preferowany w SEC tzw. model wykupu gotówkowego. Na dzień 22 grudnia siedmiu wnioskodawców złożyło wnioski o utworzenie go, podczas gdy pozostałych siedmiu uwzględniło w swoich oświadczeniach rejestracyjnych zarówno modele gotówkowe, jak i rzeczowe.
Może Cię zainteresuje: