Glassnode wieści odwrót w cyku Bitcoina. Długoterminowi HODL-erzy 'statystycznie istotne’ 75 000 BTC. Idą spadki?
Rok 2024 rozpoczął się od rollercoastera dla Bitcoina, który za zgodą SEC przywitał tradycyjne rynki finansowe. Czy wyjdzie mu to na zdrowie? Glassnode podjął się dokładnej analizy obecnego momentum cyklu, jak i przyczyn, które doprowadziły do tąpnięcia BTC z 48 tys. do 42 tys. USD. Po ostatniej, prawie 18% wyprzedaży kilka istotnych wskaźników on-chain dotknęło istotnych poziomów. W ich okolicach także poprzednie cykle najstarszej z kryptowalut napotykały znaczący opór. Historia się powtórzy?
Glassnode podkreśla, że od listopada ubiegłego roku, rezerwy długoterminowych inwestorów spadły o ok. 75 tys. USD. Zatem od tego czasu wzrosły rezerwy inwestorów krótkoterminowych. To im 'HODLerzy’ przekazali 'tańsze’ Bitcoiny. Jednym słowem – masowa realizacja zysków. Po decyzjach SEC Bitcoin zaliczył dwa rajdy, które okazały się nie do utrzymania. Najpierw w dniu 9 stycznia (włamanie na konto SEC), następnie 10 stycznia (także incydentalne, po awarii strony SEC). Od czasu wzrostu do 48,800 USD, Bitcoin zdążył zaliczyć już poziom blisko 40,000 USD. Skala popularności nowych spotowych ETF-ów Bitcoina ustanowiła nowe rekordy.
Po blisko dekadzie pracy, wśród konfliktów politycznych, regulacyjnych i finansowych, spotowe ETF-y stały się faktem. Glassnode podkreśla, że handel nimi ruszył dokładnie 15 lat po pierwszym tweecie na temat Bitcoina, z 11 stycznia 2009 roku. Kilka wskaźników on-chain, jak i dane z instrumentów pochodnych sugerują, że było to dobrze znane rynkom wydarzenie typu 'sell the news’. Kluczowym pytaniem jest teraz, czy napływ popytu z ETF, w oczekiwaniu na halving w kwietniu lub przez skromnych i niezawodnych HODLerów, będzie wystarczający, aby przełamać opór w okolicach 50,000 USD?
Jak wypadły ETFy?
W ciągu pierwszych dwóch dni handlu łączne wolumeny spot ETF osiągnęły 7,823 mld USD, przy napływie kapitału o wartości ponad 1,4 mld USD. Przewyższa to 579 mln USD odpływów z przekształconego produktu GBTC ETF. Inwestorzy dokonali realokacji po wielu latach słabych wyników funduszu i wysokich kosztach (1,5% TER).
Pomimo tych odpływów, GBTC pozostaje największym z ETF, mając prawie 4,166 mld USD obrotu w ciągu dwóch sesji, (to ok. 57% całości). Jest prawdopodobne, że fundusze będą kontynuować przetasowania w GBTC i wokół niego w nadchodzących tygodniach. Skalę GBTC w stosunku do innych produktów ETF można zobaczyć na poniższym obrazku, autorstwa bitcointreasuries.net. Pomimo odpływów, ogromne zasoby 617 080 BTC przyćmiewają konkurencję.
Glassnode wskazał, że amerykańskie produkty ETF typu spot posiadają obecnie łącznie 644 860 BTC (~27,2 mld USD) i stanowią 29,7% globalnych zasobów ETF (dane po dwóch dniach notowań). Ogólnie rzecz biorąc, wolumeny obrotu i aktywa w zarządzaniu sprawiają, że jest to jedno z największych i najbardziej znaczących debiutów ETF w historii. Co więcej, zdaniem Glassnide pod wieloma względami oznacza to koniec fazy dojrzewania i dorastania Bitcoina.
Dane kontra opcje
Inwestorzy Bitcoin uwielbiają spekulować, czy wydarzenie X zostało wycenione w pełni, czy też nie. Chociaż po drodze do ETF wystąpiła znaczna zmienność. Oczywiście istnieją kluczowe czynniki stojące za przejściową zmiennością. Zatem zarówno rynki kontraktów terminowych, jak i opcji odnotowały znaczny wzrost otwartych pozycji (OI) od połowy października:
- IO kontraktów terminowych na BTC wzrósł o 7,0 mld USD (+66%), z czego 1,1 mld USD zostało wymazane, w tym tygodniu.
- IO na opcjach BTC wzrósł o 6,6 mld USD (+70%), a 2,3 mld USD zostało zamknięte zarówno przez wygaśnięcie kontraktu, jak i zamknięte pozycje w bieżącym tygodniu.
Poniższy wykres przedstawia oscylator dla procentowej zmiany open interest (OI, wartość otwartych pozycji) dla futures. Narzędzie to może być wykorzystywane do wykrywania okresów gwałtownych zmian dźwigni rynkowej.
- Wysokie wartości wskazują, że OI wzrosło o +2 odchylenia standardowe.
- Niskie wartości wskazują na spadek OI o -2 odchylenia standardowe.
- Widzimy, że 3 stycznia miało miejsce znaczące wydarzenie związane z delewarowaniem, w którym prawie 1,5 mld USD IO zostało zamknięte w ciągu jednego dnia. I odwrotnie, OI znacznie wzrosła między 9 a 11 stycznia, gdy spekulacje ETF osiągnęły szczyt. Wówczas zbliżyły się do 49 tys. dolarów.
Zostało to zwieńczone weekendową wyprzedażą z powrotem do 40 tys. USD.
Zmienność implikowana opcji również odwróciła się od połowy października, gwałtownie rosnąc podczas chaotycznych wydarzeń. Teraz znajduje się w wieloletnim trendzie spadkowym od maja 2021 r., gdy zainteresowanie spadło podczas bessy. Warto również zauważyć, że struktura rynku opcji, płynność i głębokość znacznie dojrzały w 2023 r. Wydaje się, że ten trend spadkowy odwrócił się w najbliższym czasie, a wskaźnik implikowanej zmienności wzrósł ponad trzykrotnie od najniższego poziomu ~ 30% w październiku, do ponad 97% w tym tygodniu. Dzięki produktom spot ETF otwierającym nowe drzwi dla kapitału instytucjonalnego, jak i detalicznego, prawdopodobne jest, że profil zmienności Bitcoina również zacznie ewoluować i wypłaszczać się.
Dane on-chain
Wskaźnik NUPL sugeruje, że średni inwestor długoterminowy posiadał 55% zysk na Bitcoinie, w czasie spadku z 10 stycznia.
Podaż długoterminowych posiadaczy nieznacznie spadła z ATH, zmniejszając się o ~ 75 tys. BTC od listopada. Sumę warto rozpatrywać w kontekście całkowitej podaży LTH stanowiącej aż 76,3% podaży BTC w obiegu.
Mając to na uwadze, kwota wydana przez HODLerów jest wg. Glassnode’a 'statystycznie istotna’, co skutkuje wzrostem o +1 odchylenie standardowe tzw. podaży ożywionej. Mowa o sprzedanych BTC, starszych niż 1 rok. Widzimy na poniższym wykresie, że takie wydarzenia są stosunkowo rzadkie. Ale często pokrywają się z trendami wzrostowymi na rynkach, które napotykają opór i powoli testują trend.
Może Cię zainteresuje: