Glassnode: 'Jest potencjał do zmiany trendu Bitcoina’. Nowy dołek bessy, 20000 USD niebawem?

Kryptowalutowe byki mają przed sobą bardzo trudne zadanie. Po kilku tygodniach konsolidacji w przedziale 29,000 – 30,000 USD Bitcoin wszedł w trend spadkowy. Cena tąpnęła i przecięła kilka długoterminowych średnich kroczących, w tym 111-dniową, 200-dniową i 200-tygodniową. Rynek opcji od tygodni wskazywał na większą szansę spadków, a zmienność znalazła się na historycznych minimach. Biorąc powyższe pod uwagę, tym bardziej istotna wydaje się akcja cenowa z ostatnich dni.

W jej trakcie, w ciągu zaledwie kilku godzin rozliczono kontrakty warte blisko 2,5 mld USD – dźwignia została niemal doszczętnie wypłukana. Efekt? Ponad 88% podaży inwestorów krótkoterminowych znalazło się s tracie (odwrotność sytuacji sprzed 2 miesięcy, gdy blisko 90% z nich notowała zysk). W poniższej analizie przedstawimy punkt widzenia i obserwacje tego wydarzenia ze strony Glassnode. Jest co obserwować, był to największy 'krach’ Bitcoina w bieżący, roku. Rynek obawia się powtórki.

Źródło: Glassnode
Źródło: Glassnode

Wyprzedaż zepchnęła ceny poniżej średniej ceny kupna BTC przez krótkoterminowego inwestora. Wielokrotnie wcześniej poziom ten stanowił wsparcie podczas silnych trendów wzrostowych. Zważywszy, że cena zrealizowana (średnia cena kupna wszystkich BTC) i podstawa kosztowa długoterminowego inwestora znajdują się przy 20,000 USD Glassnode wskazuje, że rynek znalazł się w nieco niepewnej sytuacji z psychologicznego punktu widzenia. Zdecydowana większość inwestorów krótkoterminowych kupiła BTC po cenach powyżej 29,000 USD.

Bywało gorzej

Źródło: Glassnode
Źródło: Glassnode

Powyżej widzimy, że spadek BTC o ponad 7% w dniu 17 sierpnia był jednym z większych. dziennych ruchów w ostatnich latach (choć daleko mu do skali porównywalnej z covidem, Luną, 3AC czy FTX). Tygodniowa zmiana cenowa wyniosła -11,3%. To jest znaczącą korektą, ale niespecjalnie dużą patrząc historycznie. Wynik ten jest nieco niższy od długoterminowego ruchu o jedno odchylenie standardowe wynoszącego -12,6%, poziomu, który został przekroczony podczas dużych kapitulacji, takich jak upadki FTX, 3AC i LUNA.

Źródło: Glassnode

Implikowana zmienność ceny Bitcoina na rynkach opcji osiągnęła najniższy poziom w historii na początku tygodnia. Znalazła się 50% poniżej długoterminowego poziomu bazowego z lat 2021-22. Oczywiście, gdy rozpoczęła się wyprzedaż, zmienność została szybko przeszacowana. Wzrosła ponad dwukrotnie w przypadku kontraktów krótkoterminowych z terminem wygaśnięcia do końca września. To potężny ruch, nawet zestawiając go z danymi historycznymi od jesieni 2022 roku.

Źródło: Glassnode

Opcje sprzedaży doświadczyły najostrzejszej przeceny, a 25 dzienna delta skew (opcje put vs call) całkowicie się odwróciła. Wzrosła , z historycznych minimów na poziomie -10% do ponad +10%. Ogólnie rzecz biorąc, traderzy opcji zostali gwałtownie wyrwani z letargu i zmuszeni do ponownej oceny oczekiwań zmienności w przyszłości.

Źródło: Glassnode

Open interest (wartość otwartych kontraktow na rynku opcji) zarówno dla opcji kupna, jak i sprzedaży pozostał zaskakująco stabilny. Sugeruje to, że podczas gdy zmienność była prawdopodobnie błędnie wyceniona, na rynkach opcji nie doszło do wymuszonego delewarowania. Rynek opcji Bitcoina jest obecnie zbliżony rozmiarem do rynków futures co wzmacnia jego znaczenie od strony analitycznej.

Źródło: Glassnode

Wolumen obrotu opcjami wzrósł o ponad 200% do 620 mln USD dziennie dla opcji kupna i 326 mln USD dla opcji sprzedaży. Czas pokaże, czy trend podwyższonej zmienności utrzyma się, czy też wciąż niska płynność ograniczy entuzjazm traderów.

Delewarowanie

Źródło: Glassnode

Inwestorzy z rynku kontraktów terminowch doświadczyli poważnego delewarowania, które ma podobieństwa zbliżone do krachu FTX. Mimo mniejszej skali, kontrakty futures o wartości nominalnej ponad 2,5 mld USD zostały zamknięte w ciągu jednego dnia. To spadek o -24,5% i całkowite usunięcie całej dźwigni finansowej gromadzonej w czasie od lipca do sierpnia. Pozycje zamykały zarówno byki jak i niedźwiedzie.

Źródło: Glassnode

Łącznie 230 mln USD w byczych pozycjach futures zostało zlikwidowanych i przymusowo zamkniętych na margin call’ach w ciągu kilku godzin. To największe tego typu wydarzenie od czasu upadku LUNA w maju 2022 roku. Skalą przebiło słynny short squeeze, który zapoczątkował rajd w 2023 r. w styczniu. Zdaniem Glassnode sugeruje to, że ostatni krach może mieć potencjał zmiany trendu. Znaczna ilość dźwigni napędzała wyprzedaż i idące za nią rozczarowanie.

Źródło: Glassnode

Znaczna ilość podaży spot ma podstawę kupna BTC bliską lub wyższą od bieżącej ceny. Kiedy cena nagle zmienia kierunek, Glassnode może szacować wielkość podaży, która przynosi straty poprzez zmiany w metryce procentowej podaży w zysku. W tym przypadku analiza Glassnode wskazuje, że 12,8% (prawie 2,5 mln BTC) podaży przyniosło w tym tygodniu niezrealizowaną stratę. To nowy, najniższy poziom tego wskaźnika. Średnia dość wysoka cena kupna BTC przy obecnych poziomach cenowych może tworzyć 'nawis’ i stwarza potencjał do kapitulacji.

Źródło: Glassnode

Grupa inwestorów długoterminowych nie zwiększyła wolumenów BTC deponowanych na giełdach. Łączne saldo inwestorów LTH faktycznie wzrosło do nowego ATH. Spadki wciąż nie robią wrażenia na długoterminowych bykach. Czy kolejne tygodnie przyniosą pogłębienie marazmu na rynku crypto? A może zobaczymy gwałtowne odreagowanie z wyprzedanych poziomów? Zapraszamy do dyskusji!

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze