Glassnode analizuje wyczekiwany altseason. Będzie bardzo zielono? Gdzie dziś jesteśmy?

Glassnode zdecydował się opisać szerzej zjawisko znane jako rotacja kapitału (z BTC do 'altów’), czyli tzw. „altseason”. Na tej podstawie analitycy stworzyli nowatorskie narzędzie do oceny okresów, w których wydaje się, że sezon ten trwa, napędzany chciwością inwestorów. Historycznie rzecz biorąc, Bitcoin ma tendencję do przewodzenia rynkowi aktywów cyfrowych, przy czym zaufanie rynku płynie następnie w kierunku Ethereum, a następnie dalej na krzywej ryzyka. Potężnym narzędziem do wizualizacji tej rotacji kapitału jest wykorzystanie 30-dniowej zmiany w zrealizowanej kapitalizacji dla BTC i ETH oraz całkowitej podaży Stablecoinów (jako bazy dla kapitału w USD, często wykorzystywanego do spekulacji).

Źródło: Glassnode

Według wskaźnika alteseason znajdujemy się wciąż w fazie awersji do ryzyka, która nie sprzyja altcoinom. Apetyt na ryzyko jest definiowany przez dane gdy wszystkie trzy główne aktywa (BTC, ETH i stablecoiny) wykazują dodatni napływ kapitału netto. Awersja do ryzyka ma miejsce, gdy którykolwiek z trzech głównych aktywów cyfrowych zaczyna wykazywać odpływ kapitału netto. Do euforii wciąż jest daleko.

Źródło: Glassnode

Przy tak szerokim spojrzeniu na środowiska ryzyka, Glassnode zastosował jeszcze jedno ograniczenie, aby odfiltrować okresy wybuchowej manii na altcoiny, w ramach głównego trendu wzrostowego. Ponieważ wszystkie trzy główne aktywa wykazują dodatnie przepływy kapitału, wskaźnik filtruje tylko zdarzenia, w których kapitał płynie w kierunku Ethereum i Stablecoinów. Model jest realizowany poprzez poszukiwanie dodatniej i rosnącej 30-dniowej zmiany w zrealizowanej kapitalizacji ETH oraz wskaźniku Stablecoin Total Supply. W takim wypadku symuluje efekt kapitału obracającego się z większych do małych projektów. Warunki są następujące:

  • Ogólny apetyt na ryzyko utrzymuje się, gdy wszystkie trzy główne aktywa od BTC, ETH i stablecoiny wykazują napływ kapitału
  • Szczytowy apetyt na ryzyko (mania na altcoiny) ma miejsce, gdy przepływy kapitału zarówno do Ethereum, jak i Stablecoinów są dodatnie i rosną.

Czas na altcoiny?

Źródło: Glassnode

Aby sprawdzić poprawność, Glassnode zdecydował się porównać ten wskaźnik z 30-dniową zmianą dominacji Bitcoina. Zauważmy, że szczyty tego wskaźnika manii również pokrywają się z dużymi redukcjami dominacji kapitalizacji rynkowej Bitcoina. Kapitał wówczas płynie z największej kryptowaluty do pozostałych. Możemy powiązać to z chciwością i pragnieniem maksymalizacji stóp zwrotu.

Źródło: Glassnode

Jako ostateczne porównanie, Glassnode wskazała na tzw. Swissblock Altcoin Cycle Signal, gdzie widzimy podobne szczyty (wartość 100) we wskaźniku dostosowanym do rotacji kapitału w kierunku Ethereum i Stablecoinów.

Źródło: Glassnode

Podsumowanie

W jednej z najnowszych analiz Glassnode podkreślił, że płynność nadal wysycha we wszystkich aktywach cyfrowych. Wskaźniki takie jak rozliczenia transakcji w blockchainie, interakcje giełdowe i przepływy kapitału znajdują się na najniższych poziomach cyklu, co mocno podkreślało ostrą apatię na rynku (tuż przed odbiciem do 30,000 USD). Jednocześnie grupa posiadaczy długoterminowych pozostaje zdecydowana, że wzrosty nadejdą. Pozwala to też 'marzyć’ o kolejnym 'altseasonie’ choć okoliczności makro zmieniły się znacznie i kolejny skalą może nie dorównać temu z 2021 roku. Pomimo dużych wahań wyceny 'altów’ (co jest objawem dominującego środowiska niskiej płynności) nowa metryka Glassnode, która symuluje efekt wodospadu rotacji kapitału, sugeruje, że reżim wciąż 'totalny apetyt na ryzyko’ nie jest w grze, co może stwarzać okazję dla kontrariańskich inwestorów, którzy potrafią znosić ekstremalne wahania cenowe i ryzyko.

Może Cię zaintersuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze