
Gigantyczne sumy XRP wypływają z giełd. Co wiedzą wieloryby?
Podczas wtorkowych notowań kurs popularnej w Polsce kryptowaluty XRP od Ripple ponownie nieśmiało flirtował z poziomem 2,20 USD. Zgodnie z danymi platformy CoinCodex, przy ww. cenie kapitalizacja rynkowa tokena sięgnęła w sumie 129,85 mld USD, a dobowe obroty urosły powyżej 7,5 mld USD, co wskazuje na powrót dużej części płynności po gwałtownych weekendowych wahaniach.
Gros funduszy napłynął w ciągu ostatnich 24 godzin- dane onchain pokazują, że sieć XRP mogła pochwalić się aż 12,19 miliardami dolarów świeżego kapitału – ruch, który podniósł wartość rynkową z niespełna 116 mld USD na ponad 128 mld USD. Skala tego napływu – przy stosunkowo skromnym spadku wolumenu spot – sugeruje, że rajd wywołały pojedyncze, agresywne zlecenia na jeszcze dość płytkim rynku, nie zaś szerokie zakupy detaliczne.
Gigantyczne odpływy z giełd kryptowalut
Nie tylko zresztą same napływy do ekosystemu XRP zwróciły w tym tygodniu uwagę analityków. Według szacunków analityków grupy CryptoQuant, w ciągu zaledwie tygodnia z rezerw największej giełdy krypto na świecie „wyparowało” aż 614 mln sztuk kryptowaluty – równowartość ok. 1,23 mld USD przy cenach z wtorkowego poranka.

Tak duża migracja z „gorących” portfeli na „zimne” adresy oznacza, że inwestorzy – zwłaszcza więksi – szykują tokeny na dłuższe przetrzymanie, co z kolei zmniejsza natychmiastową podaż w order-bookach.
Geopolityka miesza na wykresach
Weekendowy szum wokół kryptowalut, w tym chwilowy zjazd XRP poniżej 2 USD, zbiegł się z amerykańskim atakiem na irańskie obiekty nuklearne. Reuters przypomniał, że w pierwszych godzinach po uderzeniu to właśnie rynek kryptowalut – czynny 24/7 – stał się papierkiem lakmusowym nastrojów, a zmienność Bitcoina czy Ethereum natychmiast pociągnęła za sobą altcoiny. W zasadzie tą samą przyczynę można przypisać nagłemu odbiciu- po serii dziwnych wypowiedzi dygnitarzy Iranu i USA i „symbolicznej” wymiany ognia (po uprzedniej ewakuacji baz) prezydent USA Donald Trump ogłosił nadzieję na pokój, co rynku błyskawicznie odebrały jako doskonały sygnał do zakupów.
Finał sądowej epopei coraz bliżej?
W tle politycznych zawirowań dojrzewa tymczasem być może najważniejszy dla XRP wątek: finał sporu z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd. 12 czerwca Ripple oraz SEC wspólnie poprosiły sędzinę Analise Torres o „indicative ruling” pozwalające skrócić procedurę apelacyjną, skasować zakaz sprzedaży XRP inwestorom instytucjonalnym i obniżyć karę cywilną z 125 mln do 50 mln USD.
Rynek wyczekuje teraz, czy sąd przyjmie nowe argumenty – bo od tego zależy, czy sprawa zamknie się definitywnie w najbliższych tygodniach, czy może zawiśnie aż do 2026 r.
ETF-y: Kanada już handluje, USA szykują się do startu
Tymczasem kanadyjscy inwestorzy dostali zielone światło od regulatora dużo szybciej. 18 czerwca na giełdzie w Toronto zadebiutował Purpose XRP ETF (tickery: XRPP, XRPP.B, XRPP.U), zapewniający uregulowany dostęp do spotowego XRP denominowanego aż w trzech walutach. To już piąty produkt z rodziny Purpose, która niegdyś otworzyła rynek spotowych ETF-ów na Bitcoina.
A co za południową granicą? Analitycy Bloomberga podnieśli właśnie prawdopodobieństwo akceptacji większości amerykańskich wniosków o spot-ETF-y – w tym tych opartych na XRP – do 90 proc. i więcej, wskazując na wyjątkowo konstruktywny dialog z komisją SEC. Rynek zakładów Polymarket idzie nawet dalej, wyceniając szanse zatwierdzenia XRP-ETF-u jeszcze w tym roku na 98 proc.
Techniczna próba wybicia z kanału
Z punktu widzenia analizy technicznej wtorkowe notowania są o tyle istotne, że kurs znów wspiął się powyżej psychologicznej bariery 2 USD i domknął lukę z początku miesiąca. Średnia EMA z 20 okresów na wykresie czterogodzinnym została odzyskana, a RSI oscyluje w okolicach 60 punktów – jeszcze bez wyraźnych sygnałów przegrzania, lecz już zbudował strefę popytową między 1,97 a 2,05 USD.

Jeżeli dzienna świeca utrzyma się ponad zniesieniem Fibonacciego 61,8 proc. (2,20 USD), kolejnym przystankiem może być konfluencja oporów w rejonie 2,40–2,42 USD.