Rosja blokuje dostęp do zagranicznych giełd kryptowalut

Rosja jest wielką zagadką jeżeli chodzi o kryptowaluty. Bywały momenty, gdy była nastawiona negatywnie do cyfrowalut. Bywały też momenty, gdy dawała pozytywne sygnały. Teraz jednak to pierwsze podejście wzięło górę. Bank Centralny Rosji wraz z Prokuratorem Generalnym będą dążyć do zablokowania dostępu na terenie Rosji do zagranicznych stron oferujących wymianę kryptowalut.

Rosja w ostatnich dniach odnosiła się dość pozytywnie do kryptowalut, a zwłaszcza technologii blockchain. Były prezydent, a obecny premier Rosji, Dmitrij Miedwiediew polecił swoim podwładnym zbadać możliwe zastosowania technologii blockchain pod kątem wykorzystania w administracji rządowej. Nie jest to zresztą jedyny głos, który twierdzi, że implementacja rozproszonych cyfrowych rejestrów może przynieść wiele korzyści – a co ważniejsze – oszczędności. Technologia blockchain jest stawiana jako jedna z opcji na opanowanie rosnących wydatków USA na służbę zdrowia.

Jak jeszcze pół roku temu podawał serwis Bloomberg, pojawiły się nawet realne głosy, że Bitcoin zostanie uznany za instrument finansowy w Rosji do 2018 r. Te pozytywne doniesienia tworzą oczywisty kontrast, z obecnym stanowiskiem Banku Centralnego Rosji:

Uważamy wszystkie derywaty kryptowalut jako negatywny twór na rosyjskim rynku i nie rozważamy możliwości wspierania ich. Rozważamy również możliwość podjęcia działań mających na celu ograniczenie potencjalnych operacji z wykorzystaniem takich instrumentów dokonywanymi przez regulowaną część rosyjskiego rynku. Wspólnie z Biurem Prokuratora Generalnego podejmiemy kroki zmierzające do zablokowania dostępu do zagranicznych stron, które pozwalają rosyjskim obywatelom nabywać takie instrumenty

powiedział Sergiej Shvetsov, przedstawiciel BCR.

Jako powód podjęcia takich kroków podaje „nierozsądnie wielkie ryzyko” związane z inwestowaniem w kryptowaluty. Podkreśla, że Bank nie może dać tak łatwego i bezpośredniego dostępu do tak ryzykownych instrumentów finansowych. Informacje napływające z Rosji są raczej negatywne jednak kurs Bitcoina nie odzwierciedlił pesymistycznego nastroju – zbliżając się coraz bardziej do poziomu $5000. Trzeba mieć na uwadze, że zamknięte mają zostać zagraniczne strony, a raczej zablokowany ma być do nich dostęp. Być może więc jest to przygotowanie gruntu pod uruchomienie rosyjskich giełd wymiany kryptowalut. Giełd, które dostaną „pozwolenie” rządowe.

MW

 

Komentarze