Kraken znowu online

440

Giełda kryptowalut Kraken została ponownie uruchomiona po problemie z aktualizacją infrastruktury systemowej. Z planowanych 2 godzin, czas pracy nad modernizacją strony przedłużył się do ponad 48 godzin. Takie opóźnienia spowodował nowy błąd w systemie, którego nie potrafiono rozwiązać.

„W czwartek 11 stycznia, w przybliżeniu o 5 godzinie czasu uniwersalnego, będziemy przeprowadzać aktualizację systemu. Usługi na platformie Kraken będą niedostępne na około 2 godziny. Wpłaty we wszystkich walutach zostaną wyłączone na dodatkowe 2-3 godziny.”  – powiadomili na swojej stronie.

Źródło: https://status.kraken.com/

Strona działa poprawnie od ponownego wejścia w tryb online, lecz wystąpiły  problemy z bazą danych zawieranych transakcji, przez co handel został zatrzymany na kilka godzin. Zespół przeprosił swoich klientów na twitterze. Był to najdłuższy downtime Krakena od 2013 roku. Do tej pory nie wiadomo co spowodowało tak dużą awarie. Giełdę czeka jeszcze wiele poprawek w związku z wprowadzeniem nowego silnika handlowego.

Skąd problemy?

Błąd pojawił się podczas testowania finalnej wersji aktualizacji tuż przed wprowadzeniem jej do systemu. Wszystkie środki oraz bieżące transakcje zostały odpowiednio zabezpieczone. Inżynierowie informowali swoich użytkowników o postępach pracy na twitterze oraz oficjalnej witrynie giełdy https://status.kraken.com/.

Jak sami twierdzą, nie doświadczyli podobnych problemów przez wiele tygodni sprawdzania poprawności działania modyfikacji. Awaria była na tyle poważna i pracochłonna, że technicy zostali zwolnieni do domu, gdyż jak sam zespół pisze – nieomal mdleli ze zmęczenia:

„Jesteśmy blisko ponownego uruchomienia systemu, ale zespół stracił przytomność. Musimy trochę odpocząć, żeby lepiej monitorować systemy i zareagować na potencjalne błędy tuż po jego uruchomieniu. Niestety, oznacza to przedłużenie prac o kilka godzin.”

Cel modernizacji

Rekonstrukcja strony miała na celu ulepszenie starego silnika handlowego i zmianę na nowy. Użytkownicy giełdy długo narzekali na złe działanie systemu, szczególnie na błędy podczas wykonywania transakcji oraz przy wymianie walut.

W podziękowaniu za lojalność swoich klientów, Kraken aktywuje zerowe opłaty transakcyjne (nieobjęte marżą) dla wszystkich użytkowników. Brak opłat będzie trwać do końca stycznia 2018 roku.

Źródło: https://twitter.com/krakenfx/status/952145108756934656

 

Komentarze