Jak wysokie są straty z hacku KuCoin? | 150, 200 a może 280 mln USD?

1 297

Kilka dni temu wydawało się, że giełda kryptowalut KuCoin została zhakowana na ok. 150 mln. dolarów. Dziś wiemy już nieco więcej. Oficjalnie mówi się o stratach rzędu 200 mln USD w Ethereum, Bitcoin, Litecoin, XRP, Bitcoin Satoshi Vision, Stellar, TRON i Tether. Nieoficjalnie, już w dniu hacku podnoszono głosy, jakoby straty sięgały bliżej 280 mln USD…

Przedstawiciele giełdy KuCoin poinformowali, że sygnałem do zmartwień stało się 26 września wykrycie dużej liczby wypłat środków. Potwierdzili również, że kradzież dotyczy tylko aktywów kryptowalutowych przechowywanych w jej hot walletach. KuCoin zapewnia, że aktywa cyfrowe, które trzyma w swoich cold storage, są bazpieczne.

Oficjalne stanowisko KuCoin w sprawie wymiaru ilościowego i jakościowego utraconych środków

W najnowszej aktualizacji informacji odnośnie hacku, dyrektor generalny KuCoin Global, Johnny Lyu, podaje listę adresów, które były zaangażowane w podejrzane transakcje o wartości 190,9 miliona dolarów. Oto lista aktywów, które zostały skradzione z KuCoin:

  • 152,7 miliona dolarów w tokenach opartych na Ethereum (ETH) i Ethereum
  • 10,8 miliona dolarów w Bitcoinie (1008 BTC)
  • 4,4 mln USD w XRP (18 495 798 XRP)
  • 1,2 miliona dolarów w Litecoin (26733 LTC)
  • 2,4 miliona dolarów w Bitcoin SV (14713 BSV)
  • 701 000 $ w Stellar (9 588 383 XLM)
  • 4,7 miliona dolarów w tokenach opartych na Tron (TRX) i Tron
  • 14 milionów dolarów w USDT

Ścigając złodziei…

W cytowanym wyżej oświadczeniu Johnny Lyu zapewnił, że KuCoin współpracuje obecnie z międzynarodowymi organami ścigania w celu rozpracowania tych, którzy dopuścili się ataku:

Jesteśmy w kontakcie z wieloma głównymi giełdami, takimi jak Huobi, Binance, OKEx, BitMax i Bybit, a także z projektami blockchain, agencjami bezpieczeństwa i organami ścigania, aby nad tym pracować. Podjęto skuteczne środki i wkrótce zaktualizujemy komunikat o więcej szczegółów”.

KuCoin zapewnia swoich użytkowników, że wszelkie straty zostaną pokryte z jego funduszu ubezpieczeniowego. Podkreślono również ciężką pracę nad usprawnieniem procedur i środków bezpieczeństwa, które miałby pomóc zapobiegać podobnym incydentom w przyszłości:

„Zespół KuCoin głęboko żałuje tego incydentu i będzie nadal dokładał starań i optymalizował mechanizm bezpieczeństwa, stawiając czoła temu incydentowi bez żadnych wymówek”.

Larry Cermak: To już blisko 280 mln USD!

Nie dalej jak wczoraj, Larry Cermak podał na Twitterze, że wg jego szacunków z kont KuCoin zniknęło znacznie więcej środków. Cermak zaznaczył, że wg niego straty mogą sięgać nawet 280 milionów dolarów.

Tym samym, byłby to trzeci, największy hack giełdy kryptowalut w historii i jednocześnie 7-razy większy od ubiegłorocznego hacku na Binance:

Cermak pokusił się także o estymację wymiaru środków, które jego zdaniem będzie można odzyskać. Miałoby to stanowić ok. 50% wszystkich aktywów, które zostały skradzione:

Może Cię zainteresować:


Komentarze