Giełdy Bittrex i Bitmex ostrzegają przed forkami

Wielkimi krokami zbliża się kolejny hard fork Bitcoina. Za nieco ponad tydzień miną 3 miesiące od powstania Bitcoin Cash. Jego cena od dłuższego czasu zbliża się ku $300, a wkrótce po podziale przekraczała nawet $1000. Bitcoin z kolei niedawno przebił $6000, a tuż po podziale kosztował niecałe $3000. Czy z Bitcoinem Gold i SegWit2X będzie podobnie? Bittrex i Bitmex ostrzegają swoich użytkowników przed zagrożeniami związanymi z podziałem. 

Fork Bitcoin Gold powinien nastąpić „w samo południe” – jak w trzymających w napięciu westernowskich pojedynkach. Konkretniej powinno to nastąpić o 10:00 czasu UTC 24 października, a więc już jutro. Projekt ten budzi wiele kontrowersji – nie tylko z powodu premine, czyli przedwczesnego wykopania sporej ilości monet. Spora grupa użytkowników zarzuca firmie odpowiedzialnej za fork Bitcoin Gold chęć oszukania tych mniej doświadczonych technicznie poprzez przeprowadzenie go w podobnym czasie co SegWit2X. Rzeczywiście, dwa forki w odstępie kilku tygodni potrafią sporo namieszać i zdezorientować użytkowników. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.

Obawy części społeczności zdaje się też podzielać giełda Bittrex, o której nie dawno wspominaliśmy w sprawie rzekomego blokowania kont swoich użytkowników. Platforma wydała komunikat, w którym przedstawia co się stanie w trakcie forku, ale też ostrzega przed nową monetą:

Tym, którzy posiadają balans BTC na giełdzie Bittrex w momencie pojawienia się bloku 491 407 – co najprawdopodobniej nastąpi 24 października o 10:00 UTC – zostanie doliczona odpowiednia kwota Bitcoin Gold (BTG) w stosunku 1:1. Oznacza to, że 1 BTC posiadany na koncie Bittrex w trakcie forka da właścicielowi 1 BTG. Tylko osoby przechowujące Bitcoiny na koncie platformy w trakcie forka są uprawnione do otrzymania BTG.

Bittrex zwraca uwagę na takie mankamenty Bitcoin Gold jak nie do końca dopracowany kod konsensusu, brak dostępności kodu do audytów czy też nie znani publicznie deweloperzy projektu. Oprócz tego platforma wskazuje na premined, czyli wykopane 8 000 bloków. Daje to możliwość deweloperom spieniężyć swoje 100 000 BTG, gdy tylko zostanie otwarty handel.

Nie upiekło się również drugiemu forkowi, który ma jednak nastąpić dopiero w okolicach 20 listopada tego roku. Giełda Bitmex wprost nawołuje do sprzedaży tokenów segwit2x, gdy tylko pojawią się one na naszym koncie. Użytkownicy posiadający dodatnie saldo Bitcoin w dniu forka dostaną nowe monety – podobnie jak na Bittrex – w stosunku 1:1. Giełda sugeruje by natychmiast je sprzedać za USD. Najwierniej jednak podejście Bitmex do forka oddają nie słowa, lecz grafika grafika, która została dołączona do komunikatu na stronie:

MW

Komentarze