Chińska policja zgarnia 4 miliardy z PlusToken! Chociaż nie do końca…

Policja przejmuje miliardy

Zgodnie z nowym orzeczeniem sądu chińska policja przejęła aktywa kryptowalutowe o wartości ponad 4,2 miliarda dolarów podczas masowej obławy systemu ponziego PlusToken. W wyroku z 19 listopada ogłoszonym w czwartek, Pośredni Sąd Ludowy Jiangsu Yancheng po raz pierwszy szczegółowo opisał wszystkie aktywa kryptograficzne przejęte przez chińską policję w związku ze sprawą PlusToken.

Łącznie 194 775 BTC, 833 083 ETH, 1,4 miliona LTC, 27,6 miliona EOS, 74 167 DASH, 487 milionów XRP, 6 miliardów DOGE, 79 581 BCH i 213 724 USDT zostało przejęte przez chińskie organy ścigania od siedmiu skazanych podczas działań egzekucyjnych. Przy dzisiejszych cenach aktywa te są warte łącznie ponad 4,2 miliarda dolarów.

Potężny przekręt

W ramach orzeczenia sąd stwierdził, że

Przejęte waluty cyfrowe będą przetwarzane zgodnie z prawem, a wpływy i zyski przejdą na rzecz skarbu państwa.

Sprawa karna PlusToken została początkowo rozstrzygnięta 22 września przez sąd okręgowy niższego szczebla w mieście Yancheng w chińskiej prowincji Jiangsu. Lokalne media podały wtedy, że pomysłodawcy schematu Ponziego oszukali ponad 2 miliony ludzi na ponad 50 miliardów juanów, czyli 7,6 miliarda dolarów.

Zgodnie z orzeczeniem skazano dotychczas łącznie 15 osób. Skazani są na karę od 2 do 11 lat więzienia i grzywny od 100 000 do 1 miliona dolarów.

Klasyczna piramida

Zgodnie z najnowszym orzeczeniem operacja platformy PlusToken oficjalnie rozpoczęła się w maju 2018 roku i reklamowała nieistniejącą platformę do arbitrażu kryptograficznego. Piramida finansowa obiecywała użytkownikom atrakcyjne codzienne wypłaty, ale wymagałaby od nich zdeponowania aktywów kryptograficznych o wartości co najmniej 500 USD, aby móc uczestniczyć w całym „procesie”.

Jest jedno ale!

W nagłówkach przeróżnych portali zapewne przeczytacie dzisiaj o tej głośnej akcji, w której chińska policja zgarnęła ponad 4 miliardy USD. Problem w tym, że raczej nie zajęła aż tak dużych środków, ponieważ te zostały upłynnione… w zeszłym roku.

Na Twitterze pojawiły się osoby, które przypominają, że część kryptowalut z platformy PlusToken została przelana na giełdę Huobi w 2019 roku i upłynnione:

Z tego wynika, że chińskie organy tak naprawdę nie weszły w posiadanie tych środków a formalnie zakończył sprawę poprzez działania legislacyjne i operacyjne.

Finansowy Krytyk

Komentarze