Bitfinex blokuje użytkowników z USA

Jedna z największych na świecie giełd wymiany kryptowalut wydała komunikat, w którym zapowiada zamknięcie swoich usług dla klientów ze Stanów Zjednoczonych. Począwszy od 9 listopada nie będą oni mogli handlować, wpłacać ani wypłacać środków z Bitfinex. Ruch ten był już zapowiadany przez giełdę w sierpniu. 

Bitfinex to jedna z największych giełd wymiany kryptowalut, która ma dość duży wpływ na cały rynek. To właśnie na tej giełdzie zostało ustanowione obecne ATH, które wynosi $5920. Również wolumen jest tutaj bardzo duży. Giełda wydała komunikat, w którym zapowiada podjęcie dalszych kroków wobec użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. Począwszy od 9 listopada tamtejsi użytkownicy stracą możliwości handlowania, wpłacania depozytów oraz wypłacania środków z platformy. W związku z tym każdy z użytkowników, których dotyczy sprawa, musi sam podjąć decyzję o wycofaniu środków przed wskazaną datą:

Niniejsza wiadomość odnosi się do naszego ogłoszenia z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie zakończenia naszej działalności w stosunku do klientów indywidualnych Stanów Zjednoczonych. Jak wskazano w ogłoszeniu, nie później niż 9 listopada 2017 r zakończona zostanie możliwość handlu, wpłat i wypłat. Klienci USA są już pozbawieni możliwości otrzymania finansowania od innych użytkowników platformy Bitfinex. Restrykcja zostanie podtrzymana i równocześnie zablokowana zostanie możliwość finansowania innych osób przez klientów USA.

Wydaje się, że ruch ten nie może nie być związany z giełdą BTC-e, a konkretniej jej zamknięciem przez amerykańskie służby FBI. Zamykając się na klientów ze Stanów Zjednoczonych giełda teoretycznie stawia się poza zainteresowaniem amerykańskich agencji rządowych. To wszystko są jednak domysły. Giełda Bitfinex potrafiła już dowieść uczciwego zachowania wobec klientów, którzy stracili swoje Bitcoiny po włamaniu. Zniknęło wtedy ponad 120 tys. Bitcoinów, jednak klienci którzy posiadali je przed włamaniem dostali specjalne tokeny. Po kilku miesiącach giełda wykupiła je od swoich klientów, dzięki czemu ci odzyskali swój wkład. Oczywiście nie mogło to zrekompensować ewentualnych kolejnych zysków, które klienci mogliby osiągnąć gdyby Bitcoiny nie zniknęły. Wciąż jednak jest to jeden z nielicznych przypadków w świecie kryptowalut, gdy po tajemniczym zniknięciu Bitcoinów klienci odzyskali swój wkład.

MW

 

Komentarze