15 krajów dołącza do FATF | Ciąg dalszy regulacji w ramach AML

Rządy na całym świecie zmieniają sposób, w jaki regulują aktywa kryptograficzne, aby były zgodne z globalnymi standardami odnośnie kryptowalut określonymi przez FATF. Niektóre z nich już zmieniają istniejące przepisy, a inne tworzą nowy system współpracy i udostępniania danych.

Nowy system na dotychczasowe problemy

Według doniesień Nikkei Asian Review wiele krajów na całym świecie tworzy nowy system, aby pomóc w spełnieniu standardów FATF. Piętnaście państw planuje stworzyć globalny system „do gromadzenia i udostępniania danych osobowych wszystkich osób, które przeprowadzają transakcje kryptowalutowe” – poinformował 9 sierpnia Nikkei. Serwis zwrócił również uwagę na fakt, że system tworzą „członkowie G7, Australia i Singapur”. Przypomnijmy, że członkami G7 są: Francja, Japonia, Kanada, Włochy, Niemcy, Wielka Brytania i USA.

System zostanie zaprojektowany przez FATF w celu „opracowania szczegółów do 2020 r. i uruchomienia systemu kilka lat później”.

FATF opublikował swoje wytyczne dotyczące podejścia do zasobów kryptograficznych i dostawców usług w tym zakresie w czerwcu. Zostały one omówione i podane do publicznej wiadomości na szczycie G20 w Japonii, gdzie przywódcy narodów G20 i ich ministrowie finansów zadeklarowali swoje zobowiązania do przestrzegania standardów FATF.

Monitoring zgodności

FATF jest organizacją międzyrządową założoną w celu opracowania polityki walki z praniem brudnych pieniędzy. Obecnie obejmuje 37 jurysdykcji członkowskich i 2 organizacje regionalne. Po opublikowaniu wytycznych FATF ogłosiło plany monitorowania, w jaki sposób kraje stosują zalecane standardy.

W swoich wytycznych FATF stwierdził, że kraje są zobowiązane do „oceny i ograniczenia ryzyka związanego z działalnością w zakresie aktywów wirtualnych i dostawców usług”, w tym do „licencjonowania lub rejestracji dostawców usług i poddania ich nadzorowi lub monitorowaniu przez właściwe organy krajowe”.

Kilka krajów wymaga już od dostawców usług kryptograficznych licencji od finansowych organów nadzorczych. Jest wśród nich chociażby Japonia, gdzie giełdy kryptograficzne muszą się zarejestrować w tamtejszej Agencji Usług Finansowych. Jak dotąd zarejestrowano 19 giełd, a co najmniej 110 wyraziło zainteresowanie rejestracją.

Niektóre kraje, które nie wdrożyły jeszcze regulacji w tym zakresie rozważają wdrożenie systemu, który będzie zgodny ze standardami FATF. Jednym z takich państwa jest Korea Południowa. „Jednostka Analityki Finansowej (FIU) pod nadzorem Komisji Usług Finansowych (FSC) ujawniła plan bezpośredniego regulowania giełd kryptowalut i wprowadzenia ich do systemu regulacyjnego”, poinformowało Business Korea. „Obecnie FIU pośrednio kontroluje giełdy kryptowalut w wykorzystaniem wskazówek administracyjnych przekazanych bankom.”

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.