Giełda pozoruje prace konserwacyjne, by niepostrzeżenie zwinąć biznes? Padają poważne oskarżenia

Giełda pozoruje prace konserwacyjne, by niepostrzeżenie zwinąć biznes? Padają poważne oskarżenia

Zamieszanie wokół giełdy WazirX, która straciła ponad 230 dolarów w wyniku ataku hakerskiego, wciąż trwa. Z jednej strony rośnie gniew użytkowników, którzy mocno krytykują strategię naprawczą giełdy. Z drugiej strony zaognia się konflikt między WazirX a jej partnerem firmą Liminal. Oba podmioty przerzucają się odpowiedzialnością za atak. Czy giełda rzeczywiście zwodzi swoich klientów?

Giełda WazirX mocno krytykowana przez klientów

Indyjska giełda WazirX w połowie lipca straciła ponad 230 mln dolarów w wyniku ataku hakerskiego. Od tego czasu firma dość nieporadnie próbuje ratować całą sytuację i swoją reputację. Pod koniec tygodnia giełda zapowiedziała 8-godzinną konserwację. Akcja serwisowa miała przywrócić sprawność systemu po włamaniu z 18 lipca. Przede wszystkim, zgodnie z zapowiedzią, miała ona cofnąć wszystkie transakcje dokonane na platformie po godz. 13:00 w dniu włamania. Konserwacja trwała od 18:00 15 sierpnia do 2:00 16 sierpnia. W tym czasie wszystkie usługi platformy, w tym handel, wpłaty i wypłaty były niedostępne.

Cała akcja została zapowiedziana przez WazirX w mediach społecznościowych. Pod postem na ten temat pojawiło się sporo komentarzy niezadowolonych użytkowników. Jeden z nich zwrócił uwagę, że przecież giełda nie działa już od miesiąca. Jednocześnie zaapelował, by giełda umożliwiła wypłaty środków: „Giełda jest zamknięta przez prawie miesiąc. Proszę o zwrot pełnych środków użytkownikom i niewpływanie na innych użytkowników w celu stworzenia zrównoważonego portfela. Działaj szybko i zadbaj o bezpieczeństwo pozostałych zasobów, które przeniosłeś do innych portfeli multisig. Poinformuj o terminie otwarcia platformy. Rozpocznij wypłatę jak najszybciej”.

Źródło: https://x.com/ImZiaulHaque/status/1824010721207918654

Użytkownik Rohitash Yadav zasugerował w odpowiedzi na ten sam post, że giełda może mieć w planach ucieczkę z Indii: Zespół WazirX, jakie działania konserwacyjne już zrobiono i jaka konserwacja pozostała do zrobienia, czy zamierzasz uciec z Indii?

Źródło: https://x.com/RYadav8177/status/1824033468541481464

WazirX spotkała się z falą krytyki już wcześniej, gdy zaproponowała tzw. strategię uspołecznionych strat. Plan zakłada zablokowanie części środków wszystkich użytkowników. Wówczas jeden z komentujących napisał do właściciela giełdy: Moja sugestia dla Nischala Shetty’ego: koleś, po prostu ogłoś bankructwo, usuń Twittera i uruchom memecoiny”.

Przerzucanie się odpowiedzialność za włamanie

Wiadomo, że do ataku na portfel giełdy hakerzy wykorzystali oprogramowanie typu exploit. To narzędzie, które identyfikuje luki w zabezpieczeniach systemu. Hakerzy wykorzystali lukę w portfelu Safe Multisig firmy WazirX w sieci Ethereum. Dzięki temu wyprowadzili z giełdy 234 milionów dolarów w kryptowalutach, w tym Shiba Inu (SHIB), Ethereum (ETH), Polygon (MATIC) i memecoin PEPE. Następnie przepuścili je przez Tornado Cash. Jak wiadomo, miksery kryptowalut praktycznie zacierają ścieżkę do zaginionych tokenów.

Według doniesień Cryptonews haker nie zmiksował wszystkich środków. W portfelu hakera rzekomo znajduje się ETH o wartości około 205 mln dolarów. Z kolei 15 mln dolarów ma przetrzymywać w tokenach Dent, Chromia, Celer Network i Frontier. To pozostawia pewne nadzieje na wytropienie oszusta i odzyskanie części utraconych środków. Jednak Cryptopolitan podaje, że oszust zmiksował już altcoiny o wartości 150 mln dolarów.

Jednak trudno nie odnieść wrażenia, że w ostatnim czasie giełda bardziej skupia się na przerzucaniu odpowiedzialnością, niż rozwiązaniu problemu. Portfel multisig giełdy miał sześciu sygnatariuszy. Jednego z Liminal i pięciu z WazirX. W oficjalnych komunikatach WazirX przekonuje, że naruszenie portfela giełdy nastąpiło w wyniku rozbieżności pomiędzy danymi wyświetlanymi na cyfrowej platformie depozytowej Liminal a rzeczywistą treścią transakcji na WazirX. Programiści Liminal stanowczą zaprzeczają, jakoby ich platforma przyczyniła się do tego ataku i przerzuca odpowiedzialność na WazirX.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.