Gdzie jest dno? Analiza historycznych dołków na Bitcoin

Zeszłoroczne (i aktualne) spadki ceny kryptowaluty Bitcoin towarzyszą lawinie złych wiadomości. Spowodowały one, że wielu inwestorów zaczęło panikować. Padają pytania, czy może rynek kryptowalut nie stoi właśnie przed nową rzeczywistością- taką, w której trzeba zrewidować swoje wcześniejsze oczekiwania co do kryptowalut i ich potencjału aprecjacyjnego.

Bitcoin i jego spadki mają charakter cykliczny

Jednak patrząc z szerszej perspektywy na dane historyczne okazuje się, że Bitcoin doświadczył wielu podobnych krachów w przeszłości. Dla zobrazowania tego zjawiska spójrzcie na wykres, na którym przedstawione są wszystkie największe korekty i krachy w historii Bitcoina od stycznia 2012 roku.

Wykres przedstawia zakres dat dla każdej korekty, procentową utratę wartości bitcoinów w jej trakcie, oraz liczbę dni wskazujących jak długo ostatecznie trwała dana korekta. Okazuje się, że od 2012 roku miało miejsce aż 13 większych korekt lub krachów ceny Bitcoina, z utratą wartości wynoszącą od 30% do 87%. Ostatnie dramatyczne spadki miały miejsce między 17 grudnia 2017 r. a 6 lutym 2018 roku, trwały 48 dni i poskutkowały zjazdem aż o 70% od poprzednich maksimów.

Zobacz też: Celsius i tajemnicza konwersja 23 000 sztuk Bitcoin. Co knuje bankrut?

Mimo że dotychczasowe spadki były niezwykle bolesne dla inwestorów Bitcoina, nie były ona jednak aż tak dotkliwe jak niektóre z kryzysów z przeszłości. Na przykład ten z kwietnia 2013 roku poskutkował utratą 83% wartości w ciągu zaledwie trzech dni. Ważne jest podkreślenie, że krachy te stały się stosunkowo powszechne na rynku kryptowalut, a sam rynek słynie z ogromnej zmienności.

Pomimo bankructw takich jak FTX czy dogorywający ostatnio kalifornijski bank Silvergate i liczne obawy o regulacyjne represje, najstarsza kryptowaluta na świecie powinna wkrótce powrócić na wzrostowe tory.

Ogólnie rzecz biorąc odporność Bitcoina na kryzysy jest naprawdę imponująca, a długoterminowi inwestorzy nie zostali zniechęceni tymi krachami. Ważne jest, aby w czasach kryzysu odwołać się do faktów i danych, a nie polegać wyłącznie na emocjach. Jak mówi Changpeng Zhao, CEO giełdy Binance: „Zasada numer 4: ignoruj FUD„.

https://twitter.com/cz_binance/status/1632514476011581440?s=20

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.