Gary Gensler zrezygnuje z funkcji przewodniczącego SEC? Dziennikarka wyjaśnia
Ostatnio w środowisku kryptowalutowym nasiliły się plotki dotyczące potencjalnej rezygnacji p. Gary’ego Genslera, przewodniczącego amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać, że wiadomość taka byłaby bardzo pozytywnym sygnałem dla kryptowalut alternatywnych, a to przez wyjątkowo jastrzębie podejście Genslera do altcoinów. Plotki te zdają się jednak być nieuzasadnione, jak wyjaśnia znana dziennikarka zajmująca się kryptowalutami, Eleanor Terrett.
Gary Gensler na wylocie? Nie tak szybko
Cała afera rozpoczęła się w związku z tajemniczym tweetem przewodniczącego SEC, w którym wydaje się on dziękować za dotychczasową służbę, co zazwyczaj poprzedza formalne złożenie rezygnacji na biurko rządzących.
W swoich ostatnich wypowiedziach Terrett podkreśla, że w kontekście roku wyborczego, mało prawdopodobne jest, aby Gensler zdecydował się na przedwczesną rezygnację. Dodatkowo zaznacza, że Biały Dom prawdopodobnie nie zgodziłby się na jego odejście w obecnej chwili, biorąc pod uwagę trudności związane z wyznaczeniem potencjalnego następcy.
Dyskusja o potencjalnym odejściu Genslera rozpoczęła się na tle ogólnie zmiennego nastroju w agencji. Terrett wspomina także o możliwych zmianach w składzie Komisji. Dotyczy to szczególnie komisarza Caroline Crenshaw, znanej z nieprzychylnego stosunku do kryptowalut, której kadencja kończy się 5 czerwca. Do tej pory Biały Dom nie przedstawił nominacji na jego miejsce ani na miejsce żadnego innego członka.
Długa historia wojny SEC z kryptowaluciarzami
Chociaż plotki o rezygnacji przewodniczącego Genslera zdają się być przesadzone, sytuacja w SEC jest dynamiczna i może przynieść zmiany, szczególnie jeśli chodzi o skład komisji. Nie jest to też pierwszy raz, kiedy domagano się, także na szczytach władzy, rezygnacji przewodniczącego Komisji z powodu jego, jak to określano, brutalnie nadgorliwego podejścia do każdej kryptowaluty która nie jest Bitcoinem. Zdaniem Genslera są one bowiem wszystkie „niezarejestrowanymi papierami wartościowymi” w rozumieniu tzw. testu Howey’a.
Kongresmen Warren Davidson, znany ze swoich sympatii do branży krypto, wystosował nawet w czerwcu zeszłego roku specjalny projekt ustawy o nazwie „SEC Stabilization Act”, którego celem miała być restrukturyzacja amerykańskiego regulatora rynku oraz zwyczajnie zwolnienie Gary’ego Genslera i zastąpienie go kimś bardziej „umiarkowanym”.
Nie doszło to jednak do skutku.