FTX sprzedany! Wiemy, kto kupił upadłego giganta branży krypto

FTX EU, europejska filia upadłego imperium handlu kryptowalutami Sama Bankman-Frieda, została sprzedana firmie Backpack Exchange za 32,7 miliona dolarów.

Przejęcie to otwiera przed Backpack nowe możliwości na europejskim rynku kryptowalutowych instrumentów pochodnych. Przypomnijmy, że FTX EU posiadało licencję MiFID II wydaną przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC).

Nowa historia pisana na gruzach FTX

Backpack Exchange to przedsiębiorstwo zajmujące się handlem kryptowalutami oraz produktami finansowymi opartymi na kryptowalutach, takimi jak instrumenty pochodne. Firma, która została założona przez byłych pracowników Alameda Research i FTX, zamierza oferować pełny zakres produktów finansowych opartych na kryptowalutach w całej Unii Europejskiej. Armani Ferrante, CEO Backpack Exchange, podkreślił, że zarządzania przez niego firma stanie się jedynym dostawcą regulowanych wieczystych kontraktów futures w Europie.

W opinii Ferrante’a Backpack ma szansę zdominować rynek dzięki unikalnej pozycji, jaką zapewniają nowe przepisy europejskie, które zostały wprowadzone w ramach regulacji Markets in Crypto Assets (MiCA). Zgodnie z nimi firmy kryptowalutowe muszą spełniać określone wymogi, aby móc świadczyć swoje usługi na terenie Unii Europejskiej. Licencja MiFID II pozwala nie tylko na handel kryptowalutami, ale także na wprowadzanie zaawansowanych produktów finansowych, takich jak kontrakty terminowe i opcje. Dotychczas licencję tę uzyskały m.in. Coinbase oraz Bitstamp. Tymczasem wiadomo już, że niebawem kontrakty futures denominowane w USD wprowadzić ma holenderska firma D2X.

Armani Ferrante poinformował, że Backpack Exchange złożyło już powiadomienie wymagane przez MiCA i oczekuje na finalizację procesu licencyjnego. Firma planuje rozpocząć działalność operacyjną w pierwszym kwartale 2025 roku. – Pomimo tego, że kilka firm uzyskało zgodę na ograniczone formy licencji dotyczących instrumentów pochodnych, nie jesteśmy świadomi żadnych graczy oferujących obecnie wieczyste kontrakty futures w UE, w tym Coinbase czy Bitstamp – powiedział Ferrante.

Jednym z kluczowych priorytetów Backpack Exchange będzie zwrot środków klientom FTX EU. Po zakończeniu tego procesu firma skupi się na dostarczaniu regulowanego produktu, jakim są wieczyste kontrakty futures. W planach jest także rozwój pełnego pakietu produktów finansowych, choć Ferrante zaznaczył, że nie wszystkie z nich zostaną wprowadzone w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Ambitne plany

Backpack to firma, której założyciele mają już na swoim koncie znacznie sukcesy w ekosystemie Solana, w tym wprowadzenie popularnego portfela kryptowalutowego oraz działalność na rynku NFT. W zeszłym roku firma pozyskała 17 milionów dolarów w rundzie finansowania. Te środki mają wspierać rozwój nowych produktów oraz dalszą ekspansję na rynki europejskie.

Jak widać na powyższych przykładach rynek kryptowalutowych instrumentów pochodnych, obecnie zdominowany przez takie podmioty jak Deribit, stojący poza regulacjami europejskimi, otwiera się na nowe, regulowane podmioty. W tym właśnie szans upatruje zarząd Backpack – firmie zależy na oferowaniu innowacyjnych produktów zgodnych z wymogami regulacyjnymi. Firma planuje zaspokoić potrzeby klientów, którzy oczekują bezpiecznych i przejrzystych rozwiązań inwestycyjnych.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.