Z ostatniej chwili: CEO BlacRock 'Kryptowaluty wyprzedzą i przetransformują waluty międzynarodowe’. Bitcoin ETF w Europie!

Prezes funduszu BlackRock (ponad 9 bln USD w zarządzaniu), Laurence D.Fink udzielil dziś wywiadu telewizji CNBC. W jego ocenie kryptowaluty przekroczą wartość walut międzynarodowych i zmienią je ze względu na światowy popyt. CEO BlackRock postrzega kryptowaluty jako aktywa globalne, które mają wewnętrzną wartość różnicującą je od wszystkich innych klas aktywów. Przekazał jednocześnie, że crypto to wciąż rynek o dużych możliwościach. Przypomniał o globalnym zainteresowaniu całym sektorem ze strony instytucjonalnych klientów BlackRock.

Wcześniej w tym miesiącu telewizja Fox Business przeprowadziła wywiad z Finkiem. Na jego łamach, prezes inwestycyjnego molochu z Wall Street przypominał m.in. że kryptowaluty zestawiane są z cyfrowym złotem. Po raz kolejny odniósł się do międzynarodowej atrakcyjności samego Bitcoina. Fink jest szeroko znany jest z pozytywnego podejścia do młodego rynku aktywów cyfrowych. Jesienią 2022 roku wskazywał, że historia Bitcoina jest wyjątkowa a jego popularność przekracza inne aktywa przy wciąż bardzo niskiej kapitalizacji w porównaniu do rynku akcji. Podkreślał wówczas, że kryptowaluty mają cel dorównać wielkością rynkowi akcji w odleglejszej przyszłości i nie jest wykluczone, że im się uda.

Pierwszy Bitcoin ETF – w Europie?

Pierwszy europejski spot Bitcoin ETF zostanie uruchomiony w lipcu, po 12-miesięcznym opóźnieniu w stosunku do pierwotnie planowanej daty. Wskazuje na to Financial Times. Utworzyć ma go Jacobi Asset Managemet. To angielska platforma inwestycyjna obejmująca wiele aktywów, wspierana przez Fidelity Digital Assets. Pierwotnie ETF miał mieć debiut na holenderskiej giełdzie Euronext Amsterdam, w lipcu 2022 roku.

Początkowo fundusz miał zadebiutować tuż po upadku Terra-Luna. Z kolei implozja FTX w listopadzie, zmusiła zarządzającego aktywami JAcobi do ponownego odroczenia listingu. Fundusz otrzymał już zgodę Komisji Usług Finansowych Guernsey (GFSC) na uruchomienie ETF Bitcoin. Miało to miejsce jeszcze w październiku 2021 roku. Zarządzający aktywami przekazał dzuennikarzom Cointelegraph, że ocenia uruchomienie i wkrótce poda dokładnądatę. Bitcoin Jacobi ETF ma być istotną zmianą w stosunku do zwykłych giełdowych ETN-ów.

Do tej pory na Starym Kontynencie funkcjonowały wyłącznie fundusze o strukturze ETN. Udziałowiec ETF jest właścicielem części aktywów bazowych funduszu, podczas gdy inwestorzy ETN są właścicielami dłużnych papierów wartościowych. Fundusze ETF, w przeciwieństwie do ETN, nie mogą być lewarowane ani wykorzystywać instrumentów pochodnych. To potencjalnue mogłoby prowadzić do ryzyka manipulacji na rynku. Amerykańskie instytucje dosłownie rzuciły się do składania wniosków o spot ETF na Bitcoina w SEC. Wnioski BlackRock, Fidelity Investments, Valkyrie Investments, WisdomTree, ArkInvest i Bitwise są w toku.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze